środa, 5 września 2018

Życie w średniowiecznej wsi. Frances Gies, Joseph Gies. Wydawnictwo Znak

Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądało życie w średniowiecznej wsi?
Kim byli jej mieszkańcy?
Czym się zajmowali, co jedli, jak się ubierali, jak dbali o higienę i czy w ogóle to robili?

Mnie od czasów szkolnych zawsze interesowało życie zwykłych ludzi na przestrzeni różnych wieków. Nie wielkie wydarzenia, bitwy, rody królewskie, polityka, ale właśnie taka codzienność, zwyczaje przeciętnej rodziny czy grupy społecznej.

W książce „Życie w średniowiecznej wsi” znakomici badacze tej epoki Joseph i Frances Gies, odkrywają przed nami sekrety ludzi wówczas żyjących.


Książka został napisana przystępnym językiem. Nie jest ona skierowana tylko do pasjonatów historii i z pewnością zainteresuje też osoby, które wcześniej nie sięgały po tego typu książki.
Rozdziały poukładane są tematycznie, a czytelnik poznaje życie w średniowiecznej wsi zarówno z perspektywy zwykłego chłopa jak również pana. Szczególnie ciekawe są rozdziały poświęcone małżeństwu i rodzinie, o tym jak funkcjonowała wspólnota kościelna oraz w jaki sposób ludzie dochodzi sprawiedliwości w spornych sprawach.

Wiele z opisywanych faktów może zaskakiwać (pozytywnie, jak i negatywnie) lub nawet szokować, ale są też takie, które bawią.
Odkrywanie tego, jak żyli ludzie w odległych czasach jest naprawdę fascynującą przygodą. Ale jedno jest pewne. Człowiek często nie zdaje sobie sprawy, jakie ma szczęście, iż urodziliśmy się w obecnych czasach. Mimo, iż w książce nie brakuje też zabawnych opisów, gdyż chłopi wbrew pozorom, prowadzili dość barwny i pełny uciech żywot, to jednak ciężka praca, choroby, duża umieralność, bieda, w wielu przypadkach prowizoryczne miejsca do mieszkania, najazdy nieprzyjaciół, konflikty były ich codziennością.
Poznajemy tu również wieś jako jedno z pierwszych nowoczesnych społeczeństw, jakie stworzyło współczesną cywilizację.

Dodatkowo książka zawiera dość sporą ilość rysunków, zdjęć, grafik, dzieł malarskich czy rycin (niestety czarno-białych).


Pozycję tę można czytać od deski do deski lub też na wyrywki, wybierając tylko niektóre rozdziały, w zależności od zainteresowań.
Nie jest to jednak beletrystyka, ale podany w sposób przystępny, ciekawy i fascynujący materiał historyczny. Trudniejsze słowa związane ze średniowiecznym życiem są objaśniane pod tekstem, dodatkowo na końcu książki jest słowniczek wybranych terminów.

Trzeba przyznać iż „Życie w średniowiecznej wsi” czyta się bardzo szybko, a oprócz dużej dawki informacji, dostarcza też sporo rozrywki.
Polecam

Życie w średniowiecznej wsi. Frances Gies, Joseph Gies
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Liczba stron: 384
Rok wydania: 2018

7 komentarzy:

 1. Mimo, że tematyka zdecydowanie do mnie nie trafi, sama książka robi wrażenie - jest wydana w ciekawy sposób!

  OdpowiedzUsuń
 2. wiem komu spodobała by się ta książka bo ja racej nie gustuję w takich ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię takie książki, z których można się dowiedzieć fajnych rzeczy :))

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam takie ciekawostki historyczne :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię właśnie wracać do czegoś co nigdy nie wróci. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka nie do końca w moim stylu aczkolwiek moja mama pewnie byłaby z niej zadowolona ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)