niedziela, 16 września 2018

Jakie korzyści daje dzieciom czytanie książek?

„Czytanie dzieciom i ograniczenie korzystania z mediów elektronicznych to najlepsza inwestycja w ich przyszłość.” 

Jim Trelease (autor książki Podręcznik głośnego czytania)


Rodzice pragną dla swoich dzieci wszystkiego, ​co najlepsze. Troszczą się o nie, starają się zapewnić im jak najlepszą przyszłość. Niektórym jednak wydaje się, że nie mają wystarczającej ilości pieniędzy, by zapewnić dzieciom odpowiedni start w życie lub brakuje im czasu czy też pomysłów na kreatywną zabawę z dzieckiem.

Jest jednak bardzo prosty i jednocześnie niezwykle skuteczny sposób na inwestowanie w rozwój młodego człowieka, który jest dostępny dla każdego, niezależnie od statusu społecznego czy materialnego. Tym magicznym sposobem jest czytanie książek.
Jakie korzyści daje dzieciom czytanie książek?

Taka prosta czynność jaką jest czytanie, oprócz tego, że rewelacyjnie wspiera rozwój psychiczny i intelektualny młodego człowieka, to również zaspokaja jego potrzeby emocjonalne oraz jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym pozostawia wspaniałe wspomnienia na całe życie.

Zacznę od kwestii związanej z emocjami i uczuciami, która według mnie, jest niezwykle istotna. Doświadczenia z dzieciństwa mają szalenie istotny wpływ na całe nasze dorosłe życie.

Budujemy silne więzi między pokoleniami, bo przecież nie tylko rodzice czytają dzieciom, ale i dziadkowie.
Maluch czuje się ważny i kochany. Kształtuje to jego poczucie własnej wartości, które, jak wiemy, jest szalenie ważne w późniejszym życiu.

Czytanie ma też wpływ na umiejętność wyrażania swoich uczuć, emocji.
Często dzieci, nastolatkowie oraz bardzo wielu dorosłych ma z tym problem. Rodzic nie zawsze też umie dotrzeć do swojej pociechy, by powiedziała co ją dręczy. Natomiast w książkach występujące tam postacie też często mają różne problemy. Dziecko podczas czytania może się z nimi identyfikować, poczuć, że nie tylko ono przeżywa lęk związany np. z pójściem do przedszkola, z nocnymi strachami czy też nieśmiałością. Może wówczas, przy okazji czytania, się otworzyć i opowiedzieć o swoich obawach czy problemach.
Czasem jednak niektóre dzieci potrzebują jeszcze większej zachęty lub podpowiedzi jak precyzyjnie wyjawić swoje emocje. Wówczas z pewnością pomogą nam książki ukazujące i wyjaśniające różne uczucia, takie jak np.: "Garść radości, szczypta złości", "Powiedz komuś!", "Uczucia, Kocha, lubi, szanuje... czyli jeszcze o uczuciach", "Uczucia. Co to takiego?", "W moim sercu". Wszystkie te książki można kupić w sklepie SMYK.

Książki pokazują też różnice między dobrem a złem i uczą moralności.
Opowiadania, bajki czy wiersze dla dzieci często zawierają morał, pouczającą puentę i jednoznacznie pokazują, jakie zachowania i postawy są godne naśladowania, a jakie są społecznie nieakceptowalne.

Książki też pozwalają lepiej zrozumieć zawiłą, nie zawsze jednoznaczną rzeczywistość.
Dzieci zadają przeróżne pytania, na które my, dorośli, nie wiemy jak odpowiedzieć. Zatem gdzie rodzic nie może, tam książkę pośle. Z taką pomocą nic, o co zapyta nasza pociecha, nie będzie nam obce.

Czytanie rozwija pamięć, umiejętności językowe i komunikacyjne oraz logiczne myślenie.

Maluchy, którym dużo się czyta, mają większy zakres słów, rozumieją różne trudniejsze sformułowania, przysłowia, porównania. Dzieci będą mogły prowadzić bardziej swobodne, ciekawe rozmowy.
Czytanie może też ułatwić wystąpienia publiczne.
Pobudza też do myślenia, rozbudza wyobraźnię, ciekawość świata i chęć do poznawania nowych rzeczy.
Dzięki czytaniu książek, nasze dziecko zdobywa wiedzę na przeróżne tematy.
Poprawia się też zdolność myślenia analitycznego. Podczas czytania dziecko skupia się, by zrozumieć i zapamiętać wiele rzeczy .

Jeśli sięgniemy po klasykę literatury dziecięcej, przyczyniamy się do poznania przez dziecko naszego dziedzictwa kulturowego.

Czytanie to też doskonały sposób na zabicie nudy i świetna rozrywka. 


Od jakiego wieku warto zacząć czytać dzieciom książki?

Jak najwcześniej. Od pewnego czasu na rynku mamy dostępne książeczki obrazkowe dla noworodków i niemowląt. Cechuje je prostota. Geometryczne kształty, duże rysunki, mocno kontrastowe barwy i wyraźne kontury. Takie pozycje możemy znaleźć na przykład w dziale Pierwsza książeczka w sklepie SMYK.
Jeżeli dziecko od najmłodszych lat dorasta w przeświadczeniu, iż książki są obecne w życiu rodziny i są wpisane w codzienność, staną się dla niego stałym, naturalnym elementem świata. 


Jak często czytać dziecku?
Najlepiej codziennie. Myślę, że każdy znajdzie wolną chwilę w ciągu dnia, by w ten sposób spędzić czas z dzieckiem.
My zawsze czytamy przed snem, wciągu dnia bywa różnie. Zależy to od czasu. Czytać też oczywiście może nie tylko rodzic, ale np. dziadkowie, którzy odwiedzają wnuki.
Jednak ten moment przed zaśnięciem dziecka jest szczególnie wyjątkowy, magiczny, zapamiętywany przez nasze pociechy na zawsze. Wówczas też łatwiej jest o czymś porozmawiać, zwierzyć się albo po prostu wyciszyć i miło zakończyć dzień.

Według badań, nawet kilkanaście minut lektury dziennie pozwala na redukcję stresu o 70 procent.

Czytanie książek dzieciom ma zatem same zalety. Taka prosta czynność, a ile daje korzyści. Bo jak powiedziała Maria Dąbrowska „Książka i możność czytania - to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji.”

43 komentarze:

 1. korzyści jest naprawdę wiele dla tego warto zachęcać do czytania

  OdpowiedzUsuń
 2. my najczęśćiej czytamy przed snem :)

  OdpowiedzUsuń
 3. U mnie w domu czyta się od małego :)

  OdpowiedzUsuń
 4. W domu czytających rodziców, dorastają czytające dzieci - myślę, że korzyści są wręcz oczywiste :)

  OdpowiedzUsuń
 5. my książki czytamy codziennie. Od małego czytam córeczce. Jak była noworodkiem często leżałyśmy razem na łóżku, a ja jej czytałam. Teraz kiedy jest większa uwielbiamy czytać, oglądać przeróżne pozycje.

  OdpowiedzUsuń
 6. Trzeba czytać dzieciom. To pobudza wiele obszarów w mózgu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zdecydowanie za mało czytałam dziecku. Sama czytałam na potęgę za dużo w tym czasie. Nie ma tego złego - dziecko pewnie rozwijałoby się lepiej ale przynajmniej ma przykład w domu, bo wieczorami co robi? czyta :)

  OdpowiedzUsuń
 8. JAk najnbardziej popieram czytanie książek, rozwija niesamowicie wyobraxnie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja z dzieciństwa pamiętam, że dzień w dzień tata czytał mi przed snem :) Nawet gdy już wyrosłam a miałam gorszy humor to czytał mi coś wieczorem, np. zdarzało się, że czytał mi fragmenty ,,Lalki". Na pewno czytanie wzmacnia więzi pomiędzy dziećmi a rodzicami :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Lubie czytać mojej córeczkę chociaż ona woli tylko się bawić książeczka jak.na razie

  OdpowiedzUsuń
 11. Mój synek był jeszcze w brzuszku, gdy czytałam mu pierwsze książeczki ;) Teraz sam przynosi mi cos do poczytania kilka razy dziennie, cieszę się, ze tak to lubi ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. ja mojej córce czytam od małego, to taka nasza tradycyjna że przed snem czytam jej bajki, uwielbia to i potem po swojemu opowiada je pluszakom :-)

  OdpowiedzUsuń
 13. Tych korzyści jest tak wiele, że naprawdę warto wprowadzić dzieci w świat książek. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. zawsze lubiłam jak mi czytali, to super frajda!

  OdpowiedzUsuń
 15. Czytamy książki każdego dnia, obecnie nie są to już tylko bajki, ale też ciekawostki i atlasy :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Jako dziecko uwielbialam sluczac czytanych ksiazek, to rozwinelo moja wyobraznie :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Czytanie jest bardzo wartościowe :)

  OdpowiedzUsuń
 18. U mnie właśnie jest bardzo podobnie, czytanie to codzienny rytuał przed snem;)

  OdpowiedzUsuń
 19. U nas w rodzinie to najwięcej książek jak czytam. Dzieci tylko co ich interesuje, a lektury to już beee :D

  OdpowiedzUsuń
 20. U mnie w domu czytanie to podstawa - czytam dzieciom od urodzenia :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Zgadzam się ze wszystkim, bardzo fajny i treściwy artykuł. My czytamy codziennie 🙂

  OdpowiedzUsuń
 22. Korzyści z czytania dzieciom jest mnóstwo :) My czytamy prawie codziennie. Michaś ma już swoje ulubione książeczki, po które sięga i często sam je nawet przynosi, aby mu poczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Korzyście jest tyle, że trudno wszystkie zliczyć chyba :) U mojej córki już to procentuje zwłąszcza odkąd chodzi do szkoły :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Czytanie dla dzieci jest naprawdę bardzo ważne i totalnie zgadzam się z twoim podpisem jak będę miała swoje dzieci to na pewno bardzo dużo czasu będę im czytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 25. Zgadzam się - czytanie dzieciom daje wiele korzyści! :) Kiedy byłam mała, moja Mama i Babcia bardzo dużo mi czytały. Dzięki temu, w późniejszym wieku nauka szła mi dużo łatwiej, miałam lepszą pamięć, a przede wszystkim, zaszczepiły we mnie miłość do książek ;)

  OdpowiedzUsuń
 26. Zgadzam się ze wszystkim, co napisałaś. Sama czytam od małego i nie miałam nigdy problemu np. na j. polskim.

  OdpowiedzUsuń
 27. Z tym stresem to prawda, bo kiedyś tak właśnie uciekałam od niego i pomagało :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Myślę, że czytanie to fajny sposób na spędzenie czasu z dzieckiem :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Uwielbiam czytać książki i z tego co pamiętam zawsze to lubiłam. Szkoda tyko, że w szkole (wieki temu xd) lektury były raczej nudne w moim odczuciu.

  OdpowiedzUsuń
 30. Ja czytam namiętnie od dziecka. Moim dzieciom zaczęłam czytać jak były jeszcze w brzuchu, ale niestety starsza córka weszła w trudny wiek (ma 11 lat) i coraz rzadziej sięga po książki. Mam nadzieję, że to się zmieni.

  OdpowiedzUsuń
 31. My czytamy odkad mała była w brzuszku 💗. Efekt? Ma dwa latka a już mówi prawie całymi zdaniami, zapamiętuje dużo wyrazów, opowie co jej dolega. Codziennie nie tylko czytamy, ale również sami wymyślamy bajki i opowiadamy z głowy;)) Świetny wpis

  OdpowiedzUsuń
 32. My czytamy codziennie. A jak akurat nie czytamy to opowiadamy bajki:)

  OdpowiedzUsuń
 33. Od małego czytałam dziecku książki i wiem, że rozwijają one wyobraźnię i myślenie ;)

  OdpowiedzUsuń
 34. To temat, o którym powiedziano juz wiele, a jednak ciągle warto mówić o nim głośno. Świetnie zabrałaś to wszystko w jednym miejscu, nic dodać, nic ująć

  OdpowiedzUsuń
 35. Moja córka od urodzenia miała czytane bajki i książki, szybko dzięki temu zaczęła mówić

  OdpowiedzUsuń
 36. My jesteśmy fanatykami książkowymi :).

  OdpowiedzUsuń
 37. Dość często na blogu wspominam o akcji Cała Polska Czyta Dzieciom "Czytaj dziecku przynajmniej 10 minut dziennie. Codzienne"

  OdpowiedzUsuń
 38. ładnie napisane, my czytamy głównie wieczór przed spaniem dzieciom

  OdpowiedzUsuń
 39. Bardzo lubimy czytac chłopcom książki. Mają swoje ulubione, często nawet do nich wracają.

  OdpowiedzUsuń
 40. Mój woli przewracac kartki i ogladac, ale niedlugo zaczniemy czytac.

  OdpowiedzUsuń
 41. Ja od czytania książek bardziej wolałam bajki opowiadane przez babcię.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)