piątek, 28 września 2018

Era dinozaurów. Od narodzin do upadku. Nowe odkrycia i fakty o zaginionym świecie. Steve Brusatte

"Tę właśnie historię zamierzam opowiedzieć w tej książce – epicką historię o tym, skąd wzięły się dinozaury, jak zyskały dominację, jak to się stało, że niektóre z nich urosły do ogromnych rozmiarów, a inne rozwinęły skrzydła oraz pióra i zmieniły się w ptaki, i wreszcie o tym, jak pozostałe zniknęły, ustępując miejsca współczesnemu światu, w tym – nam samym."


Interesowaliście się kiedyś dinozaurami? A może Wasze dzieci są zafascynowane tymi wielkimi, niezwykłymi gadami?

Książka Era dinozaurów. Od narodzin do upadku. Nowe odkrycia i fakty o zaginionym świecie wciąga jak film akcji. Jest napisana w niezwykle ciekawy sposób, stanowiąc wspaniałe kompendium wiedzy na temat tych niesamowitych stworzeń, a także czasów, w których żyły.
Ziemia bowiem przez miliony należała do dinozaurów. To one królowały na naszej planecie, a ostatnie 30 lat wywróciło do góry nogami wszystko, co o nich wiedzieliśmy.
Na świecie co tydzień odkrywane są kości dinozaurów, które należą do nieznanych dotąd gatunków. Wiele z nich znaleziono w Polsce na terenie Gór Świętokrzyskich. Mimo że to „nasze podwórko”, większość z nas nie jest tego świadoma.
Prawdziwą sensacją naukową jest to, iż ślady zwierzęcia, któremu nadano nazwę Prorotodactylus, datowano na dwa mln lat po tzw. wymieraniu permskim, największej tego typu katastrofie w dziejach Ziemi, w której zniknęło z powierzchni naszej planety aż 90 proc. gatunków. Do momentu najnowszego odkrycia, świat naukowy był przekonany, iż dinozaury pojawiły się 15 do 20 mln lat po tej katastrofie.


"Gdzieś na świecie – od argentyńskich pustyni po lodowce Alaski – mniej więcej raz na tydzień odkrywa się kolejny gatunek dinozaura. Powtórzmy jeszcze raz: nowy dinozaur co tydzień. To około pięćdziesięciu nowych gatunków rocznie."

Autorem książki jest Steve Brusatte - prawdziwy łowca dinozaurów i jeden z tych nietuzinkowych naukowców, którzy nudne wykłady zamieniają w niesamowite opowieści o nieznanym nam świecie. Jego fascynacja pradawną Ziemią okazuje się bardzo zaraźliwa. Powstawanie kontynentów opisuje z ekspresją godną postapokaliptycznych wizji oraz pokazuje, że paleontologia wcale nie jest aż tak trudną dziedziną nauki, jak może nam się wydawać.Steve Brusatte w książce z mistrzowską precyzją odtwarza świat dinozaurów. Zdaniem specjalistów, jak i czytelników książka ta jest najlepszą i najbardziej kompletną biografią dinozaurów, jaka kiedykolwiek powstała. Stanowi świetną lekcję historii biologicznej, podczas której o nudzie nie ma mowy.
W książce Era dinozaurów znajdziemy też dużo czarnobiałych zdjęć i grafik przedstawiających zarówno same gady, ich kości, jak też archeologów oraz naukowców podczas pracy.
Książkę polecam nie tylko osobom zafascynowanym dinozaurami ale wszystkim, których fascynuje historia i tajemnice naszej planety. Pozycja ta jest świetna zarówno dla trochę starszych dzieci, młodzieży, jak i dorosłych.Era dinozaurów. Od narodzin do upadku. Nowe odkrycia i fakty o zaginionym świecie. Steve Brusatte
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Liczba stron: 400
Data wydania: 17 wrzesień 2018

5 komentarzy:

 1. Ciekawa książka, z pewnością po nią sięgnę;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzieci w wieku szkolnym fascynują się dinozaurami, w sumie i ja chętnie o nich czytam. Mamy kilka książek na ten temat i one wcale się nam nie nudzą:-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wydaje się świetną książką dla młodzieży i dorosłych pasjonujących się dinozaurami :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna pozycja dla miłośników dinozaurów :). Po dodatkach do zdjęć widzę, że idealnie się wpasowała u Ciebie :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Obok ciekawej, tej której jeszcze nie miałam okazji poznać lektury widzę prawdziwą pasję, krążacą wokół prehistorycznego Świata. Zdjęcia bardzo profesjonalne, zachwycam się całością.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)