piątek, 20 lipca 2018

Dalekie pawilony. Mary Margaret Kaye. Tom 1 i 2

„Dalekie pawilony” autorstwa Mary Margaret Kaye to poruszająca, wielowątkwowa, monumentalna powieść, która przeszła już do kanonu literatury brytyjskiej.
Historia została osadzona w XIX-wiecznych Indiach. Akcja jest dynamiczna i niezwykle ciekawa. Wojny, konflikty, namiętności, zakazana miłość, poszukiwanie własnej tożsamości, różnice rasowe, przemiany społeczno-obyczajowe oraz niesamowite, plastyczne, barwne opisy Indii, które mocno oddziaływają na wyobraźnię.

Historia rozgrywa się u stóp mitycznych Himalajów, zwanych przez Hindusów Dalekimi Pawilonami.


Powieść opowiada o losach Ahstona Pelham-Martyna urodzonego w brytyjskiej rodzinie. W kolonialnych Indiach miało to oznaczać życie w dostatku, władzę i przywileje. Niestety jego matka nie przeżyła w połogu, a ojciec słynny lingwista, etnolog i przyrodnik angielskiego pochodzenia, zmarł 4 lata później. Osierocony Ahs, zostaje przygarnięty przez hinduską nianię, która w obawie o życie podopiecznego postanawia wychować go jak własnego syna.
Po wielu wędrówkach docierają do księstwa Gulkot, gdzie Ashok ratuje życie następcy tronu Laldżiemu. Zostaje zatrudniony jako jego służący na dworze radży. Natomiast Sita zostaje pokojówką przyrodniej siostry Laldżiego księżniczki Andżuli, która to zawładnęła sercem głównego bohatera.
Gdy staje się on młodzieńcem, w obawie o własne życie musi uciekać i w dramatycznych okolicznościach poznaje prawdę o swoim pochodzeniu. Dorastający Ash staje przed trudnymi wyborami: Wschód czy Zachód, żołnierska przysięga czy targające nim uczucia?

Autorka doskonale uchwyciła emocje i tęsknotę, za światem, który przemija i już nie wróci. Widzimy bohaterów uwikłanych w okrutny bieg historii, którzy starają się, mimo wielu przeszkód złapać choć skrawek szczęścia i odwrócić złą kartę, jaką przynosi im los.

Powieść ukazuje ogromną siłę miłości, jednocześnie uświadamia czytelnikowi jak trudno  było w tamtejszej rzeczywistości przezwyciężyć społeczne konwenanse i uprzedzenia.

Powieść "Dalekie pawilony" została po raz pierwszy wydana w 1978 roku, zyskując ogromną popularność. Na jej podstawie powstał też film oraz serial.

Warto też wspomnieć, iż sama autorka również urodziła się w Indiach, w rodzinie angielskiej, która pielęgnowała wojskowe, kolonialne tradycje. We wczesnym dzieciństwie była pod opieką hinduskich służących, a mając 10 lat została wysłana do szkoły dla dzieci  z wyższych sfer w Wielkiej Brytanii. Skończyła Wydział Sztuki, a w 1926 roku razem z ojcem powróciła do Indii. Zatem powieść ma też pewne elementy autobiograficzne.Dalekie pawilony. Tom 1 i 2
Mary Margaret Kaye
Rok: 2018

15 komentarzy:

 1. Jakoś nie polubiłam się ani z książkami ani z filmem których fabuła toczy się w Indiach

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaciekawiła mnie, choć na co dzień wybieram inną tematykę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. bardzo zaciekawiły mnie te książki

  OdpowiedzUsuń
 4. Trochę nie mój typ literatury ale recenzja ciekawa :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kocham Indie! Chętnie sięgnę po te książki

  OdpowiedzUsuń
 6. Książki wyglądają niesamowicie. Ciężko nie zwrócić na nie uwagi. Na pewno są niezwykle ciekawe i wciągające. Ja póki co mam mnóstwo rzeczy do czytania, a mało czasu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Recenzja fajna ale to nie mój typ literatury.

  OdpowiedzUsuń
 8. Już same opakowania przyciągają wzrok i zachęcają do zakupu :)

  OdpowiedzUsuń
 9. juz sama okladka by mnie przyciagneła do jej kupienia

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo fajna, ale ja niestety teraz nawet nie mam czasu czytać książek :(

  OdpowiedzUsuń
 11. Jedno co mogę przyznać to okładka jest rewelacyjna ! Bardzo mi się podoaba:*

  OdpowiedzUsuń
 12. Raczej nie moje klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Witam bardzo serdecznie. A ja desperacko właśnie poszukuję tego dwutomowego wydania. Może jest ktoś, kto by to odsprzedał? Bardzo chętnie kupię. Szczegóły do uzgodnienia. Informacje na messangerze. Alexandra Nikolaidi, Ateny.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)