niedziela, 18 marca 2018

Jak często i ile powinniśmy pić wody w ciągu dnia?


Woda to bezcenny skarb. Jest niezbędną składową każdej reakcji, która zachodzi w organizmie człowieka. Aż 70% naszego ciała składa się właśnie z wody. Już 10% ubytek wody z organizmu powoduje całkowitą niezdolność do wykonywania jakiegokolwiek wysiłku fizycznego. Natomiast, gdy straty wody przekraczają 20-22% człowiek umiera. Wiedząc, jak wielkie ma ona znaczenie, musimy zadbać o to, by dziennie naszemu organizmowi dostarczać odpowiednią jej dawkę.


Ile powinniśmy wypić wody w ciągu dnia?
Przyjmuje się, iż człowiek powinien dostarczać 1 ml wody na 1 kcal spożywanego pokarmu lub 30 ml na 1 kg (albo 1litr na 30kg) masy ciała, czyli około 1,5 – 3,5 litrów wody dziennie.
Oczywiście jeśli nasza aktywność fizyczna jest duża lub gdy temperatura otoczenia wzrasta, należy zwiększać jej spożycie.
Można także podzielić swoją aktualną wagę przez 30, wówczas będziemy dokładnie wiedzieć ile powinniśmy pić wody dziennie.

Dodatkowo specjaliści zalecają, by kobiety w ciąży, wypijały, przynajmniej 8 szklanek płynów dziennie. Przyszłe matki mające problem z nadciśnieniem powinny pić więcej, nawet do 4,5 litra dziennie w małych porcjach.
Natomiast w okresie karmienia piersią, kiedy to organizm kobiety wytwarza średnio 750 ml mleka dziennie, zapotrzebowania na płyny wzrasta do około 2,7 – 3 l. na dobę. Mleko mamy składa się w 87% z wody, do jego produkcji oraz właściwego samopoczucia kobiety niezbędne jest odpowiednie nawodnienie organizmu.
Dzieci również powinny pić dużo wody. Warto od najmłodszych lat wpajać im ten zdrowy nawyk.
Według zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia dziecko powinno wypijać 100 ml wody na każdy kilogram swojego ciała. Taka ilość jest wskazana dla dzieci, które ważą do 10 kg.

Jak często powinniśmy sięgać po wodę?
Najlepiej mieć ją zawsze przy sobie i pić co jakiś czas przez cały dzień. Wiadomo, uczucie pragnienia samo w sobie jest już sygnałem ostrzegawczym naszego organizmu, że jesteśmy odwodnieni, ale nie powinniśmy doprowadzać naszego organizmu do takiego stanu.

Woda mineralna czy źródlana, a może stołowa?
Ktoś może zapytać - a to nie to samo?
Okazuje się, że nie. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 29 kwietnia 2004 roku w sprawie naturalnych wód mineralnych, naturalnych wód źródlanych i wód stołowych czytamy:
Naturalna woda mineralna to woda pochodząca z udokumentowanych zasobów wód podziemnych (…), pierwotnie czysta pod względem chemicznym i mikrobiologicznym, charakteryzująca się stabilnym składem mineralnym oraz właściwościami mającymi znaczenie fizjologiczne, powodującymi korzystne oddziaływanie na zdrowie ludzi; 
Naturalna woda źródlana to woda pochodząca z udokumentowanych zasobów podziemnych (…), pierwotnie czysta pod względem chemicznym i mikrobiologicznym, nieróżniąca się właściwościami i składem mineralnym od wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, określonej w przepisach o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę; 
Woda stołowa to woda otrzymana po dodaniu do wody źródlanej, naturalnej wody mineralnej lub soli mineralnych, zawierających jeden lub więcej składników mających znaczenie fizjologiczne, jak: sód, magnez, wapń, chlorki, siarczany, wodorowęglany.”
Są także wody niskozmineralizowane, średnio- i wysokozmineralizowane.
Warto przyjrzeć się bliżej konkretnej wodzie, którą mamy zamiar kupić i wybrać tę, która mogłaby najbardziej służyć naszemu organizmowi.
Na przykład http://wodaaquavita.pl/ pochodzi z odwiertów położonych na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego w Beskidzie Żywieckim na obszarze włączonym do programu Natura 2000. Woda Żywiec Perła jest wodą źródlaną niskozmineralizowaną i charakteryzuje się niską zawartością wapnia i sodu. Dzięki temu jest uznana za wodę niskosodową, szczególnie zalecaną dzieciom. Polecana też jest w diecie chorych na cukrzycę.

Najważniejsze jest jednak by w ogóle sięgać po wodę, a nie po kolorowe gazowane napoje, a także swoim przykładem pokazywać dzieciom, by to właśnie ją wybierały najczęściej.

27 komentarzy:

 1. Przy karmieniu chciało mi się pić jak nigdy przedtem :))

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo przydatny wpis! :) Ja już dawno wyrobiłam w sobie nawyk picia wody i widzę w tym same plusy ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam problem z nawadnianiem. Muszę nad tym popracować, ale nie jest to niestety łatwe :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja staram się pić odpowiednio dużą ilość wody bo wiem jak ważna jest dla mojego organizmu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam pić wodę od zawsze i nie wyobrażam sobie życia bez niej. Pozdrawiam www.adriana-style.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Przez zimę zawsze piję za mało, stąd pewnie to przesuszanie u mnie wszystkiego ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja wody piję sporo - na pewno ponad 2 l dziennie - tak się przyzwyczaiłam kiedyś i jest to moje uzaleznienie - z domu nie wyjdę bez butelki wody.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak karmiłam piersią piłam litrami, teraz zapominam.....a wiem, że powinnam pić dużo, bo toby złagodziło choćby moje migreny!

  OdpowiedzUsuń
 9. Ostatnio mam problem z piciem wody, tzn. piję jej bardzo mało a kawy coraz więcej. Muszę te proporcje zmienić.

  OdpowiedzUsuń
 10. ja piję zdecydowanie za mało wody i niestety mam problemy przez to z sucha skórą :-(

  OdpowiedzUsuń
 11. U mnie niestety z piciem wody jest problem,nie lubię :(

  OdpowiedzUsuń
 12. U mnie z picie wody bywa różnie. Raz wypijam jej więcej, a innym razem mniej.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja zawsze dbam o odpowiednie nawodnienie wciągu dnia, dla mnie to bardzo istotna sprawa :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja uwielbiam pic wode ;) inne picie moze dla mnie nie istniec i staram sie codziennie wypic 2litry ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. ja wypijam dużo wody bo mam taką potrzebę, tak zostałam nauczona i woda najbardziej mi smakuje. zazwyczaj piję zwyczajną a nie żadne słodkie napoje, nigdy mnie do nich nie ciągnęło. czasami wybieram wysokomineralizowane jak np JAN ale nie piję całej butelki tylko np. 1 szklankę dziennie bo to woda lecznicza

  OdpowiedzUsuń
 16. ja podczas kp pilam bardzo duzo wody, neistety teraz juz nie pamiętam o tym

  OdpowiedzUsuń
 17. Najwięcej wody wypijam przed, w trakcie i po treningu. Sięgam po wodę także podczas wycieczek, czy jazdy rowerem i głównie wiosną i latem. Zimą lubię sobie czasami zaparzyć herbaty lub ziół.

  OdpowiedzUsuń
 18. Niestety zawsze pije mniej niż powinnam :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Widzę, że temat wody znowu powraca, jak nadchodzi wiosna.

  OdpowiedzUsuń
 20. Jako dziecko miałam duże problemy z piciem wody, nie smakowała mi i jej unikałam. Teraz staram się wypijać ok 1.5 wody mineralnej każdego dnia

  OdpowiedzUsuń
 21. Staram się pić dużo wody, nie zawsze udaje mi się 2 litry dziennie, ale i tak piję jej więcej niż kiedyś :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Picie wody jest ważne! Ja staram się jej pić, jak najwięcej, choć o takiej porze roku jest ciężko. Latem piję jej bardzo dużo :)

  OdpowiedzUsuń
 23. U mnie się zdarza że wypijemy ponad 2 litry wody.

  OdpowiedzUsuń
 24. Ojej to u mnie niestety aż tyle nie wyjdzie, wody piję bardzo bardzo mało

  OdpowiedzUsuń
 25. Ja wiem, że piję za mało wody i nie potrafię się jakoś zmusić, wieczorem często "dopajam" się mocniej, ale w ciągu dnia ratuję się kawami i herbatami

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)