sobota, 17 lutego 2018

Nowości z przeszłości i 10 lat Wydawnictwa MG

Nie samą literaturą współczesną człowiek żyje. Czasem lubię też sięgnąć po książki, które zostały wydane wiele lat temu. Zazwyczaj są to klasyki, ale nie tylko.

Wydawnictwo MG, obchodzące niedawno 10 lecie istnienia, specjalizuje się w wydawaniu właśnie takich książek, których premiera miała miejsce kilkadziesiąt czy nawet kilkaset lat temu. W sumie wydali około 300 tytułów. Ich największym bestsellerem jest Zły Leopolda Tyrmanda, ale też Prowincja pełna marzeń Katarzyny Enerlich, Shirley Charlotte Brontë, W stronę Swanna Marcela Prousta, Idiota Fiodora Dostojewskiego czy Inteligencja kwiatów i Życie pszczół Maurice’a Maeterlincka, o których możecie przeczytać w tym poście klik. W ofercie znalazł się też Improwizator Andersena i Lśnienie księżyca Edith Wharton.


Książka Lśnienie księżyca została opublikowana w roku 1922, jednak jej pierwsze polskie wydanie ukazało się dopiero w 2017 roku, dzięki Wydawnictwu MG.
Autorką powieści jest Edith Wharton, amerykańska pisarka, wielokrotnie nominowana do Nagrody Nobla oraz pierwsza kobieta, która otrzymała nagrodę Pulitzera w 1921 roku.
Głównymi bohaterami są Susy i Nick, którzy zawarli spontaniczne małżeństwo. Obydwoje choć mają dobre pochodzenie, nie są osobami majętnymi.  Dlatego też w ich planach było znalezienie jak najlepszej dla siebie partii, która zapewni im spokojny byt. Niemniej zawierają tymczasowy układ, który ma być korzystny dla obu stron. Biorą ślub, by przez rok żyć wystawnie, przepuszczając pieniądze ze ślubnych prezentów. Potem rozejdą się, gdy któreś z nich znajdzie sobie lepszą partię. Co więcej, mają zamiar wspierać się wzajemnie w tych poszukiwaniach i nie będą robić sobie problemów podczas rozwodu. co wyjdzie z tych planów? Co zwycięży miłość do pieniędzy, czy do drugiego człowieka?.
Autorka doskonale zobrazowała arystokrację na początku XX wieku. Można wiele się z tej książki dowiedzieć o mentalności ludzi tamtej epoki oraz zwyczajach, konwenansach, układach wówczas panujących. Na tym tle poznajemy historię związku Susy i Nicka ze wszystkimi jego trudnościami i problemami. W powieści nie brak też humoru. Akcja jest wartka, ciekawa i wciągająca.

Lśnienie księżyca. Edith Wharton
Wydawnictwo: MG
Liczba stron: 288
Rok wydania: 2017


Hans Christian Andersen tworzył nie tylko opowieści dla dzieci.
Improwizator to słodko-gorzka historia Antonia - młodego chłopca, sieroty, który w wyniku tragicznych okoliczności dostaje się pod opiekę rodziny Borghese. Jest utalentowany, tworzy poezję oraz ma piękny głos. Chce zostać tytułowym improwizatorem. Wrażliwy i czuły usiłuje spełnić oczekiwania swoich protektorów, ale im lepiej jest wykształcony, tym bardziej jego pozycja go uwiera. A tym, co najmocniej na niego wpływa są jego kolejne miłości.
Jest to powieść o ludzkich wyborach oraz konsekwencjach podejmowanych decyzji. O tym, jak wpływają na nasze życie. Czasem te z pozoru błahe zdarzenia mają dla naszej przyszłości największe znaczenia. Sporo miejsca autor poświęcił też emocjom. Niestety miłość równie dobrze może wpływać destrukcyjnie, jak być przyczynkiem pozytywnych zdarzeń i głównym motorem do działania.
Książka jest ponad to przepełniona niezwykle malowniczymi, sugestywnymi obrazami Italii. Opisy miast, ludzi, przyrody budzą zachwyt pozwalając poczuć się częścią świata uchwyconego w powieści.

Improwizator. Hans Christian Andersen
Wydawnictwo: MG
Liczba stron: 336
Rok wydania: 2017


18 komentarzy:

 1. Mnie bardzo podoba się ich pomysł na odświeżenie i szatę graficzną. Sama mam kilka tytułów i naprawdę cieszą oko.

  OdpowiedzUsuń
 2. Lśnienie księżyca mnie zaciekawiło i uważam że fajne się czyta tę książkę

  OdpowiedzUsuń
 3. mi również pomysl przypadl do gustu - po Improwizator sięgnę chetnie

  OdpowiedzUsuń
 4. Lśnienie księżyca zdecydowanie bardziej do mnie przemawia :D Chętnie bym ją przeczytała :D

  OdpowiedzUsuń
 5. To raczej nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dawno nie miałam w rekach książki. Stale jestem w biegu i na nic nie mam czasu. Musze to zmienić i znaleźć chwilę dla siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie znam, ale po opisach podobają mi się obie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem zaskoczona powieścią Andersena - nie wiedziałam, że pisał również takie pozycje. Jestem bardzo ciekawa tej książki muszę koniecznie przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubie ksiazki, ktore ukazuja konkretna epoke.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo mi się podoba pomysł na fabułę tej powieści.
  Brzmi to bardzo zachęcająco :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie zwracalam uwagi wczesniej na te ksiazki ;) ale opis ciekawy

  OdpowiedzUsuń
 12. Ostatnio mam bardzo mało czasu na czytanie, ale pierwszą pozycję mogłabym przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo fajne książki ja jednak nie mam na nie nawet czasu :((

  OdpowiedzUsuń
 14. myślę, że Lśnienie Księżyca mogłoby mi się spodobać :-)

  OdpowiedzUsuń
 15. Lśnienie bardzo mnie ciekawi. Fajnie że wydawnictwo odkurza starsze pozycje

  OdpowiedzUsuń
 16. Aż dziwnie, ale nie spotkałam się wcześniej z tym wydawnictwem, przynajmniej nie wpadło mi w oko :) Muszę sprawdzić na moich półkach czy mam jakieś ich książki :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)