czwartek, 8 lutego 2018

Dlaczego ryby nie toną? oraz Zapomniana historia nauki... Wydawnictwo PWN

Dziś o dwóch popularnonaukowych książkach z Wydawnictwa PWN dla młodszych i starszych czytelników, w których znajdziemy mnóstwo ciekawostek, informacji dotyczących świata przyrody historii oraz intrygujących postaci, ludzi tworzących naszą cywilizację.


"Zapomniana historia nauki, czyli fantazje i facecje naszych dziadków" to zbiór ciekawych, przewrotnych esejów opisujących, mało znane szerokiemu odbiorcy, fakty naukowe.
Zazwyczaj pamiętamy tylko zwycięzców. Ludzi, którym udało się coś odkryć, wynaleźć czy zbadać. A przegrani, choć czasem byli tylko o krok od wygranej, idą w niepamięć. Często też ludzie tworzyli intrygujące wynalazki oraz wygłaszali teorie, które jednak nie przyjęły się i nie zdobyły szerokiego uznania. Ta książka odrywa min, takie właśnie zapomniane karty naszej historii.
O czym tutaj przeczytamy?
O pierwszych próbach urzeczywistnienia marzeń człowieka o lataniu. O teorii wydrążonej ziemi, łodziach podwodnych, odkrywaniu tlenu, warzywnych jagniętach czy jednorożcach na Księżycu. Dowiemy się dlaczego Polaków nazywano Irokezami Europy, czy o słynnym Orient Expressie, który 9 września 1988 roku zatrzymał się na stacjach w Łowiczu i w Sochaczewie, skąd pasażerowie pojechali na koncert chopinowski.


Autor, Krzysztof Rejmer, chciał w tej książce przywrócić pamięć wielu zapomnianym faktom, a także pokazać, iż prawdziwe jest powiedzenie „historia kołem się toczy”. Nie znając dobrze przeszłości, skazujemy się na zaskoczenie i ponowne jej przeżywanie.


Dlaczego ryby nie toną? autorstwa Anny Claybourne, to książka skierowana do dzieci lubiących zadawać pytania dotyczące różnych zjawisk ze świata przyrody oraz dorosłych, którzy również mogą się z tej pozycji dowiedzieć wielu interesujących rzeczy.

Czy słonie faktycznie mają taką dobrą pamięć?
Jak człowiek używałby ogona, gdyby go miał?
Kto wymyślił nazwy zwierząt?


Znajdziemy tu odpowiedzi na najważniejsze, podstawowe oraz te często zaskakujące i podchwytliwe, ale zawsze prawdziwe, pytania dzieci dotyczące praw, którymi rządzi się królestwo zwierząt. Autorka wyjaśnia w sposób przystępny, choć zarazem merytoryczny, terminy z dziedziny przyrody oraz historii naturalnej. Stara się też zachęcać młodego czytelnika do samodzielnego poznawania, szukania odpowiedzi na nurtujące go pytania. Oswaja też z trudnymi (z pozoru) zagadnieniami.
Publikacja składa się z 22 rozdziałów. Każdy z nich jest poświęcony konkretnemu zagadnieniu, które autorka omawia, posługując się urozmaiconym przykładami.

14 komentarzy:

 1. Ale ładnie wyglądają :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wyglądają na super książki :)

  Pozdrawiam ♥
  One Masked Girl

  OdpowiedzUsuń
 3. Takie książki dla dzieci - pytania i odpowiedzi, mają duży popyt.
  Jestem pewna, że będą miały duże powodzenie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta druga ksiazke sama bym chetnie przeczytala hahs

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo podobają mi się takie książeczki)

  OdpowiedzUsuń
 6. dlaczego ryby nie toną ta ksiazka zaciekawiła mnie i chętnie kupię ją mojej córci

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawe propozycje. Jeśli chodzi o historię, to przyznam rację. Wiele sytuacji czy zachowań itp. lubi się powtarzać. Drugą pozycję polecę znajomej mamie, która bardzo lubi czytać z maluchem.

  OdpowiedzUsuń
 8. "Dlaczego ryby nie toną" to książka, która musi trafić do mojego domu. Mój syn zadaje miliony dziwnych pytań np "Czy na świecie jest więcej ludzi, czy fok?" ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawe książeczki, aż sama chętnie bym po nie sięgnęła mimo że nie mam dzieci ;-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo ciekawe książki, moj synek by się zafascynował :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Kiedyś już chyba gdzieś czytałam recenzję tej książki z rybami - muszę przyznać, że i mnie ta książka ciekawi. Może w niedalekiej przyszłosci sobie ją sprawimy :)

  OdpowiedzUsuń
 12. ,,Dlaczego ryby nie toną " Bardzo ciekawa propozycja, z pewnością zakupie :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)