wtorek, 9 stycznia 2018

Przerwane igrzyska. Niezwykli sportowcy II Rzeczypospolitej. Gabriela Jatkowska. PWN

„(…) po odzyskaniu niepodległości z różnych stron było słychać głosy, że siła narodu tkwi w sporcie, a edukacja wychowania fizycznego jest niezwykle ważna – w imię zasady, że sprawny, atletyczny naród to silny naród.”


Przerwane igrzyska autorstwa Gabrieli Jatkowskiej, to niezwykle ciekawa książka ukazująca sylwetki 9 sportowców, którzy odnosili duże sukcesy w okresie międzywojennym. Ich kariery zostały sportowe, ale też życie jakie w danym momencie wiedli, zostały nagle przerwane wraz z wybuchem drugiej wojny światowej.

Co łączy te postacie?
Bez wątpienia silna osobowość, miłość do sportu oraz fascynujący życiorys. Czasem też ich życie prywatne było ciekawsze od karier sportowych.
Losy wielu z nich uwikłane są również w wydarzenia wojenne.
Niektórzy, jak wielokrotny mistrz oraz rekordzista w biegach Janusz Kusociński, zaangażowany w działalność niepodległościową, chcący wśród sportowców zorganizować komórkę Związku Walki Zbrojnej, zapłacili za swoją działalność najwyższą cenę.


Maria Kwaśniewska oszczepniczka, koszykarka oraz medalistka olimpijska, pomagała wyciągać ludzi z obozu przejściowego w Pruszkowie, gdzie segregowano kobiety i mężczyzn. Jej kartą przetargową było słynne zdjęcie z Hitlerem, zrobione podczas igrzysk w Berlinie. Maria Kwaśniewska jako brązowa medalistka stoi na nim wraz z dwiema zawodniczkami niemieckimi oraz z Adolfem Hitlerem.

Z książki możemy dowiedzieć się wielu ciekawostek, np. tego, iż przedwojenni sportowcy w dużej mierze byli wszechstronnymi zawodnikami i nie ograniczali się tylko do jednej dyscypliny. Wacław Kuchar był świetnym piłkarzem, a także mistrzem Polski w jeździe szybkiej na łyżwach oraz srebrnym medalistą mistrzostw Europy w hokeju.

Dodatkowym plusem książki są liczne fotografie przedstawiające każdego ze sportowców. Mamy tutaj też sporo cytatów, fragmentów relacji prasowych ze sportowych gazet wydawanych przed drugą wojną światową.

Książka może zainteresować fanów sportu, pasjonatów dziejów II RP, osoby lubiące ciekawostki historyczne, a także wszystkich tych, którzy chcieliby pogłębić wiedzę w tym temacie. 


Przerwane igrzyska. Niezwykli sportowcy II Rzeczypospolitej. Gabriela Jatkowska
Data wydania: 18.10.2017
Liczba stron: 360

12 komentarzy:

 1. Uwielbiam takie książki, chętnie przeczytam :D

  OdpowiedzUsuń
 2. piękne zdjęcia, ja właśnie przy kawie czytam Twój blog :)

  OdpowiedzUsuń
 3. świetna taka książka, kupie mężowi ucieszy się

  OdpowiedzUsuń
 4. Wolę chyba zdecydowanie coś lżejszego :) Nie jestem fanką historii i sportu ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna książka! lubię takie historyczno-tematyczne, z których można się coś dowiedzieć :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie jestem pewna, czy ta książka by do mnie pasowała. Historia połączona ze sportem jakoś do mnie nie trafia, ale mogę odnosić mylne wrażenie, a książka może okazać się ciekawa. Cóż, jedynym wyjściem by to sprawdzić byłoby przeczytanie jej.. ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Idealna propozycja dla mojego męża ;-)

  OdpowiedzUsuń
 8. To wspaniale, że pamięć o tych ludziach nie zanikła :) Niektóre z tych nazwisk sa dla mnie zupełnie obce, na szczęście nie wszystkie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawa pozycja. Myśle że taka książka byłyśmy idealnym prezentem dla fana sportu.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zaciekawiłaś mnie tą książką bardzo. O takich ludziach powinni również mówić w szkołach ;) I nie tylko dla ludzi, którzy są fanami sportu ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)