piątek, 1 grudnia 2017

Sapiens. Od zwierząt do bogów. PWN

„Kultura z reguły twierdzi, że zakazuje tylko tego, co jest nienaturalne. Jednak z biologicznego punktu widzenia nic nie jest nienaturalne. Wszystko, co jest możliwe, z definicji jest naturalne. Prawdziwie nienaturalne zachowanie, czyli takie, które sprzeciwia się prawom natury, po prostu nie mogłoby zaistnieć, więc nie potrzebowałoby żadnego zakazu.”

„Sapiens. Od zwierząt do bogów” z Wydawnictwa PWN to wznowienie bestsellerowej książki „Od zwierząt do bogów. Krótka historia ludzkości”.
5 milionów sprzedanych egzemplarzy to wynik nie byle jaki. Gdy zaczniemy czytać tę książkę, to już po zaledwie kilku stronach, zrozumiany dlaczego, tak wiele osób po nią sięgnęło i bez reszty pogrążyło się w tej lekturze. 


Czytając tę książkę, dowiemy się min., które wydarzenia najbardziej wpłynęły na losy ludzkości. Czy to były wojny, podboje i koalicje, a może raczej udomowienie zwierząt, wynalazki, ideologie i religie?

Dzięki ciekawej analizie oraz szerokiemu spojrzeniu autora, śledzimy kolejne etapy rozwoju ludzkości, a także próbujemy zrozumieć, mechanizmy jakie sprawiły, iż nasz współczesny świat wygląda obecnie właśnie w taki sposób. Od zbieracza-łowny do zbieracza lajków.

Mimo, iż jest to książka popularnonaukowa, to wciąga niczym fascynująca powieść.
Autor Yuval Noah Harari, potrafi w niezwykle ciekawy, przestępny, błyskotliwy i barwny sposób przedstawić zawiłą historię ludzkości. Przeprowadza on czytelnika poprzez szereg rewolucji, zaczynając od poznawczej, która pozwoliła homo sapiens stać się wiodącym gatunkiem człowieka, poprzez agrarną, przemysłową i na końcu naukową. Pisarz próbuje też przewidzieć, co może czekać ludzi w przyszłości.


Autor formułuje czasem zaskakujące i kontrowersyjne wnioski, zmuszając nas tym samym do własnych przemyśleń i refleksji.

Polecam osobom w każdym wieku, również takim, które nie interesują się zbytnio historią. Książka ta bowiem odbiega od standardowego przedstawiania treści, jakie mamy choćby w szkolnych podręcznikach.
Pozycja stanowi kopalnię wiedzy o naszych przodkach, ewolucji, historii ludzkości, czyli i o nas samych.

Sapiens Od zwierząt do bogów. Yuval Noah Harari
Tłumacz: Justyna Hunia
Liczba stron: 528
Data premiery: 21.08.2017

3 komentarze:

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)