piątek, 8 grudnia 2017

Iwona Kienzler Marysia i Sobieski oraz Jagiellonowie.Wydawnictwo Lira

Dziś chciałam Wam polecić dwie bardzo ciekawe książki z Wydawnictwa Lira Iwony Kienzler, która jest autorką ponad osiemdziesięciu publikacji non-fiction z zakresu historii, jak również leksykonów i słowników.
Szczególnie dużo uwagi poświęca ona roli kobiet oraz ich często zapomnianemu lub niedocenianemu wpływowi na losy i decyzje mężczyzn rządzących państwami, czy też będącymi wpływowymi politykami lub mężami stanu.


W książce "Marysieńka i Sobieski. Wielka miłość" poznajemy dzieje niezwykłego uczucia oraz związku dwojga kochających się ludzi, na tle burzliwych czasów końca Rzeczypospolitej szlacheckiej.
Namiętność, jaka połączyła jednego z największych królów w dziejach Polski, Jana III Sobieskiego oraz jego pochodzącej z Francji małżonki, zwaną Marysieńką, nazywana bywa "jednym z najosobliwszych w świecie zdarzeń miłosnych". 
Relacja tej pary nie była jednak idealna, jak wszyscy mieli swoje wady i zalety oraz różne dziwactwa. Do tego nieodzowną częścią ich życia stała się wielka polityka, władza, wyprawy wojenne. Niemniej w ówczesnym świecie stanowili wyjątkową parę. Jak wiadomo dawniej, zwłaszcza w rodzinach królewskich, zamożnych i z wyższych sfer, małżeństwa były aranżowane. Ożenek był formą transakcji, miał być korzystny ze względów politycznych lub majątkowych. O uczuciach często w ogóle się nie wspominało. A zdrady, choć o nich głośno się nie mówiło, były na porządku dziennym.

Historia miłosna Marysieńki i Sobieskiego to stanowi fascynującą opowieść. Prawdziwe love story w cieniu wielkiej historii.


"Jagiellonowie. Miłosne sekrety wielkiej dynastii", czyli tajemnice królewskiej alkowy, a niejedna z nich może zawstydzić nas współczesnych.
Jeśli bowiem wydaje nam się, iż obecnie świat upada moralnie, to może nas zdziwić, to co miało miejsce kilka wieków temu.

Życie miłosne władców z dynastii Jagiellonów tylko z pozoru mogło się wydawać nudne i bez skandali obyczajowych. Iwona Kienzler z ogromnym zaangażowaniem przygląda się relacjom poszczególnych par małżeńskich rodu Jagiellonów. Analizuje ich zachowania, decyzje, nastroje i emocje, które mogłyby wskazać na to, co też tak naprawdę łączyło możnych ówczesnego świata.
Autorka odkrywa pikantne sekrety, wyjawia wstydliwe choroby, ujawnia seksualne preferencje i skłonności oraz stara się pokazać prawdziwe oblicze Jagiellonowów.


Książki pisane są w stylu zbliżonym do beletrystyki. Czyta się je lekko, nie przynudzają. Znajdziemy w nich wiele interesujących informacji, ciekawostek, których z pewnością żaden historyk nie powie nam na lekcjach historii.

5 komentarzy:

 1. Uwielbiam takie ksiażki. Historia, z nuta miłość, akcji , wydarzeń tamtych czasów. Super!

  OdpowiedzUsuń
 2. To muszą być piękne i wciągające historie ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Miałam w domu rodzinnym dwie opasłe księgi:
  Polska Piastów. Polska Jagiellonów oraz Rzeczpospolita Obojga Narodów i pamiętam, że zaczytywałam się nimi, gdy moi rówieśnicy prychali na takie nudne książki ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubie takie historyczne ciekawostki :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)