piątek, 15 grudnia 2017

Dziadek do orzechów. Nowe wydanie z Wydawnictwa MG

Dziadek do orzechów autorstwa niemieckiego pisarza E.T.A. Hoffmanna, to klasyczna bożonarodzeniowa opowieść, która została wznowiona przez Wydawnictwo Mg.

Książka została przepięknie wydana. Już sama okładka zachwyca, a w środku znajdziemy mnóstwo niezwykłych, magicznych, bajecznych i urokliwych ilustracji. Są to dokładniej mówiąc, drzeworyty Bertalla, francuskiego ilustratora i karykaturzysty.Jest Wigilia. Siedmioletnia Klara oraz jej młodszy brat Fred nie mogą się doczekać prezentów. Zwłaszcza tych od sędziego Droselmajera, który jest niezwykłym człowiekiem. Zegarmistrzem i wynalazcą, a jednocześnie ich chrzestnym ojcem. W tym roku jest to wspaniały zamek z poruszającymi się figurkami. Ale dzieci wolą jednak inne zabawki od mechanicznych cudów skonstruowanych przez sędziego, którymi nie można się tak po prostu bawić. Klarę bardziej interesują nowe lalki i piękna sukienka. A Fred zachwyca się pułkiem ołowianych huzarów oraz koniem na biegunach. Ale pod choinką jest jeszcze jeden prezent. To dziadek do orzechów, w postaci małego człowieczka o dużej głowie i cienkich, krótkich nóżkach. Figurka, choć jest dość brzydka, bardzo przypada do serca Klarze, jej więc zostaje oddana pod opiekę. Wówczas zaczyna się prawdziwa przygoda. Zabawki ożywają, a księciem ich królestwa zostaje tytułowy Dziadek do Orzechów…


Książka, utrzymana w fantastycznej, bajkowej konwencji w trochę mrocznym klimacie.
Dziadek do orzechów wydany został po raz pierwszy w Berlinie w 1816 roku.
Czy współczesnym dzieciom przypadnie do gustu ta opowieść, tak jak rówieśnikom wiele lat temu?
Myślę, że jak najbardziej, ale dużo też zależy od nas – rodziców, by na bieżąco, podczas czytania, wyjaśniać pewne niezrozumiałe kwestie.
Książka ta należy do klasyki literatury dziecięcej. Warto zatem ją poznać, zwłaszcza teraz, gdy klimat świąteczny temu sprzyja.


Dziadek do orzechów. E.T.A. Hoffmann
Data wydania: 25.10.2017

Liczba stron: 448

8 komentarzy:

 1. Zapowiada się cudowanie... chyba muszę wrócić do tej historii

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne, pachnie świętami ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne wydanie i idealnie nada klimat świętom! :)

  Pozdrawiam ♥
  One Masked Girl

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę zaopatrzyć się w tą pozycje 😉

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajnie że wznawiają klasyki. Ładne ilustracje...

  PurpurowyKsiezyc

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne wydanie. Nie wiedziałam, że jest taka książka, myślałam, że tylko sztuka baletowa.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)