środa, 29 listopada 2017

Serce z piernika. Magdalena Kordel

"(...) życie to jest most, który może unieść określoną ilość kilogramów. Przechodząc przez niego, dźwigamy o wiele, wiele więcej. To zmartwienia, smutki, niepowodzenia. Żeby most się nie zawalił, musimy je podrzucać, spowodować, by zawsze któraś z piłeczek była w powietrzu. To właśnie jest recepta na życie."

Obecnie mamy sporo książek w klimacie świątecznym. Część z nich jest trochę ckliwa, przewidywalna czy zbyt patetyczna. Z tego schematu wyłamuje się zdecydowanie Serce z piernika Magdaleny Kordel. Fabuł wciąga od pierwszej strony.

Smutek, radość, humor, trudne decyzje, tęsknota, miłość, przyjaźń, szczypta magii, proza życia i…pyszne pierniki.
Klimat opowieści przypominał mi nieco jeden z moich ulubionych filmów Czekolada. 


„Spotkania bywają różne. Te umówione, ustalone i wyczekiwane. To ich wypatrujemy od samego rana do wieczora (…) Są również takie, na które w ogóle się nie czeka. Wyskakują niczym królik z kapelusza (…) I to one zazwyczaj wywracają życie do góry nogami.”

Wszystko co nas spotyka – te dobre, jak i złe rzeczy, mają sens. Czasem wydaje nam się, że coś jest bez znaczenia, jednak nie wiedzieć kiedy, przychodzi moment, gdy nagle ta z pozoru banalna sprawa lub przypadkowe spotkanie, staje się punktem zwrotnym w naszym życiu. Istotne jest też, by nie rozpamiętywać, nie wracać do przeszłości, zwłaszcza, gdy nie jesteśmy wstanie nic już zmienić.

„Marzenia, żeby mogły się spełniać, nie powinny przemarzać…”

Warto też rozglądać się wokół, zwolnić i pamiętać, że w każdym momencie możemy podjąć próbę przemiany swojego życia, bo nigdy nie jest na to za późno.

„(…) a potem po prostu wrócimy do domu, zawiniemy się w szydełkowe szale, których jest pełno w przepastnych szafach, i po prostu będziemy. Tak zwyczajnie jak mama z córką.”

Główna bohaterka powieści, Klementyna, jest mistrzynią piernikowych wypieków, po które klienci ustawiają się w długich kolejkach. Samotnie wychowuje córkę Dobrochnę oraz opiekuje się babką Agatą, która zastępowała jej mamę. Starsza pani ma jednak bardzo trudny charakter oraz na wskutek traumatycznych wydarzeń z przeszłości, wpada co jakiś czas w dziwny stan. Wówczas pakuje walizki i wyrusza na poszukiwanie kogoś, kto był dla niej ogromnie ważny i zaginął bezpowrotnie. Gdy Klementyna była mała, chcąc nie chcąc, musiała towarzyszyć babce w tych niezrozumiałych dla niej podróżach. Jednak pewnego dnia poznała prawdę o tym, co spotkało jej babcię i wiele rzeczy stało się dla niej, choć częściowo, jasne. Niemniej dla swojej córki pragnie innego życia. Nie chce by mała czuła strach i niepokój, jak ona w dzieciństwie podczas tułaczki w nieznane. Nie chce by była świadkiem dziwnego zachowania prababci, ale miała zapewnione bezpieczeństwo i spokój.

„(…) najmocniej obrywa się od tych, którym na nas najbardziej zależy.”

Klementyna, po ostatniej udaremnionej ucieczce babci Agaty, tworzy w kuchni kamieniczkę z piernika, która wydaje jej się dziwnie znajoma. Rozpoznaje w niej budynek z przeszłości i uznaje to za znak, by zacząć działać. Postanawia wyruszyć do miejsca, gdzie za młodu mieszkała jej babka. Ma nadzieję, że tam odzyskają spokój.
Ledwo jednak Klementyna wraz córką wkraczają do miasteczka, od razu napotykają na pewne niespodziewane trudności… Jednak na ich drodze znajdą się też osoby, które wyciągną do nich pomocną dłoń.

„(…) poczucie humoru dobrze amortyzuje życiowe wstrząsy.”

W powieści znajdziemy też sporo scen, które wywołają uśmiech na twarzy, wzruszą i złapią za serce.
Serce z piernika jest książką, która zdecydowanie zapada w pamięć.
Znalazłam w niej mnóstwo wyjątkowo ciekawych myśli, które sobie zaznaczyłam, by móc do nich częściej wracać.


Serce z piernika. Kordel Magdalena
Wydawnictwo:  Znak
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 400


12 komentarzy:

 1. Świetna propozycja. Ja w tym roku zupełnie odpuściłam książki ale mam postanowienie, że od nowego roku zmieniam ten stan :) Mam już kilka fajnych tytułów na oku :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mówi się nie oceniaj książki po okładce ale mnie jednak okładki kuszą a ta jest fajna :D Muszę się przekonać co jest w środku

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie zagłębię się w lekture tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja też muszę coś w końcu poczytać, ostatnio nie było czasu, ale w najbliższym czasie powinno być go więcej :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale świetne cytaty. Muszę przeczytać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Genialna propozycja - te cytaty sa takie magiczne !

  OdpowiedzUsuń
 7. super te cytaty ;) ja od listopada wróciłam do czytania wreszcie!

  OdpowiedzUsuń
 8. Podoba mi się, zwłaszcza na nadchodzący świąteczny czas

  OdpowiedzUsuń
 9. Fajnie prezentuje się ta książka :)

  OdpowiedzUsuń
 10. super na prezent wsztstko ma sens i drugie dno

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)