piątek, 10 listopada 2017

Pałac w chmurach. Myra Johnson

„Czasem musimy po prostu przyjąć to, co jest, i starać się wykorzystać to jak najlepiej."

Pałac w chmurach to II tom serii Kwiaty Edenu. Książka ta stanowi jednak odrębną opowieść i nawet jeśli ktoś nie przeczytał I tomu, nie musi się martwić, że coś nie będzie dla niego zrozumiałe czy pogubi się w wydarzeniach

Autorka, Myra Johnson, specjalizuje się w powieściach kobiecych, romantycznych, przemyca też w nich wątki związane z religią chrześcijańską, nie są one jednak w żaden sposób nachalne, ale naturalnie wplecione w daną historię.

Akcja książki rozgrywa się w Ameryce, w małej miejscowości Eden w stanie Arkansas, w czasach wielkiego Kryzysu.


Larkspur Linwood, młoda, zdolna studentka pedagogiki, dostaje od swojego profesora intrygującą propozycję. Organizuje on wyjazd do Kenii, gdzie jest prowadzona szkoła. Lark miałaby być jedną z osób niosącą kaganek oświaty setkom afrykańskich dzieci. Bardzo jej schlebia ta propozycja. Ma nadzieję na rozwój zawodowy, poszerzenie swoich kwalifikacji, czuje bowiem, że kariera wiejskiej nauczycielki w Arkansas nie jest spełnieniem jej marzeń. Po za tym od dawna podkochuje się w tymże profesorze, który również wydaje się zainteresowany jej osobą i ma nadzieję, na  pogłębienie ich relacji.

Larkspur przy wsparciu sióstr oraz dziadka decyduje się wyjazd i wyrusza na odległy tysiące kilometrów od jej domu kontynent wraz z profesorem, przedstawicielem stowarzyszenia misyjnego, pielęgniarką a także dwiema nauczycielkami.
Na miejscu w szkole Matumaini w Kenii dziewczyna poznaje jej dyrektora Ansona Schafera, z którym od razu nawiązuje nić porozumienia. Mężczyzna musi jednak wkrótce wyjechać do Ameryki, by poddać się leczeniu oczu. W Afryce nabawił się bowiem jaglicy, która może doprowadzić nawet do ślepoty.
W międzyczasie Lark odkrywa, iż profesor, wykorzystał jej uczucia, a sam od pewnego czasu był już związany z jedną nauczycielek.

Przygnębiona i zawiedziona dziewczyna postanawia wrócić do Arkansas. Po pewnym czasie na jej drodze ponownie staje Anson Schafer, który ze względu na zdrowie nie wraca do Kenii, ale ma już plany czym związane z nowym przedsięwzięciem.

"- Największym ślepcem jest ten, kto nie chce widzieć."

Autorka nie stroni w powieści od trudnych tematów: depresja ciążowa, która dopadła starszą siostrę Lark, śmierć bliskiej osoby oraz problemy globalne - konflikty na tle rasowym czy skutki Wielkiego Kryzysu.

Książka ma jednak wydźwięk optymistyczny. Każda sytuacja, nawet bardzo przykra, może okazać się punktem zwrotnym do czegoś dobrego i ciekawego.
Autorka pokazuje też jak wiele można zdziałać nawet w trudnej sytuacji, przy wsparciu rodziny i przyjaciół oraz wiary w Boga.
Czasem też trzeba odpuścić. Wziąć życie takie, jakim jest. Nie wszystko jest nam dane. Co nie znaczy, że nie możemy być szczęśliwi i wiele osiągnąć.

Pałac w chmurach. Myra Johnson
Ilość stron: 400
Data wydania: 10.2017

7 komentarzy:

  1. Jakoś tytuł do mnie nie przemawia-wydaje mi się zbyt patetyczny i sugeruje, że książka będzie słabym romansidłem, ale po Twoim opisie brzmi bardziej interesująco.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy opis książki, po okładce spodziewała bym się czegoś innego.

    OdpowiedzUsuń
  3. Kurcze, fajna lektura, szkoda ze mam tak mało czasu by czytac (mały synek ;) ale chociaz Twojego bloga poczytam :)))

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)