środa, 22 listopada 2017

Biblia w malarstwie. Bożeny Fabiani. PWN

Jednym z chętniej kupowanych prezentów świątecznych dla osób w każdym wieku są książki. Dziś propozycja, która może być świetnym upominkiem dla naszej babci, teściowej oraz dla każdego miłośnika sztuki, a także dla osób, które może nie do końca interesują się samym malarstwem, ale ciekawią ich różnego rodzaju tematy religijne czy ciekawostki historyczne lub lubią odkrywać tajemnice zawarte w obrazach.

Album Biblia w malarstwie została wydana nakładem Wydawnictwa PWN. Autorka, Bożena Fabiani prowadzi nas przez wyboiste ścieżki Starego i Nowego Testamentu, dostarczając przy tym solidną porcję wiedzy na temat historii sztuki.


Książka jest przepięknie wydana. Wysokiej jakości papier, twarda oprawa, a w środku wiele barwnych reprodukcji. Wiele intrygujących fragmentów dzieł zostało tez dodatkowo powiększonych i szczegółowo omówionych.
Autorka przygląda się, jak w ciągu stuleci wyobrażano sobie określonych biblijnych bohaterów, na co zwracano uwagę, co chciano przekazać odbiorcom. Wyjaśnia, analizuje teść danego dzieła. Pokazuje różne podejście twórców do jednego tematu np. zwiastowania, narodzin Pana Jezusa bądź ukrzyżowania – na przestrzeni wielu epok.

Dodatkowo po za analizą, autorka wzbogaciła całość o wiersze swego autorstwa inspirowane Ewangelią.


Lubicie tego typu albumy?
Kupujecie książki na prezent?

10 komentarzy:

 1. Piękna książka, uwielbiam takie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Piekne wydanie, zupełnie niezwykła propozycja.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pięknie prezentuje się ta książka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniała książka. Biblii posiadam kilka, jednak nie mam żadnej, w której królowałyby tak piękne obrazy. Niesamowita!

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak mi się skojarzyło, że ostatnio oglądałam program, gdzie Biblia była na pierwszym miejscu stu przedmiotów, które odmieniły świat.

  OdpowiedzUsuń
 6. Często kupuję książki na prezent i uwielbiam albumy:) Świetna propozycja:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Panią Fabiani i jej gawędy o sztuce uwielbiam od lat. Nie uwierzycie, ale mój ośmiolatek (teraz ośmiolatek, a zaczęło się to ze dwa lata temu), gdy jedziemy autem żąda zwykle słuchania audiobooka z gawędami o artystach XV wieku właśnie Pani Bożeny Fabiani. Naprawdę! To niezwykła autorka i wspaniała narratorka. Muszę w końcu sobie ten album kupić. Albo wiem! Poproszę św. Mikołaja:-)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)