czwartek, 5 października 2017

Wędrowne ptaki. Rok na Kwiatowej. Karolina Wilczyńska

Do nowo wybudowanego bloku przy ulicy Kwiatowej  wprowadzają się cztery kobiety. Malwina, Róża, Wioletta i Liliana. Mają różne charaktery, inne plany na przyszłość i oczekiwania. Różni ich też ogólna sytuacja życiowa, a daną sprawę każda z nich widzi w odmienny sposób. Z pozoru nic ich nie łączy. Jednak życie bywa przewrotne i nieoczekiwana awaria windy, która uwięziła na pewien czas wszystkie panie, spowodowała, że zbliżyły się do siebie.


I tu zaczyna się cała historia, ale opowiedziana w nietypowy sposób, gdyż z perspektywy 4 osób.
Każda z kobiet przedstawia historię związaną z główną bohaterką Malwiną ze swojego punktu widzenia, tak jakby rozmawiały z kimś przy kawie. Oprócz tego poznajemy osobiste przeżycia każdej z nich. Opowiadają o swojej pracy, problemach z partnerem, przeżyciach z przeszłości.

Malwina mimo, iż skończyła już 30 lat, to zachowuje się nadal bardzo niedojrzale, jak dziecko. Jest mocno związana z rodzicami, głównie z ojcem, który wciąż wspomaga ją finansowo. Sama czuje się artystką, której przyziemne sprawy, takie jak zajmowanie rachunkami, sprzątanie czy choćby ugotowanie obiadu nudzą i męczą. Nagle wszystko się zmienia. Jej ojciec niespodziewanie umiera, a matka nie może się po tej tragedii pozbierać. Na Malwinę spada wiele spraw, a  ona… wcale nie ma ochoty nimi się zajmować. Choć wie, że powinna. Czuje się zagubiona. Sytuacja ją przerasta...

Czy niedawno poznane koleżanki pomogą jej w tym trudnym okresie?

Liliana kobieta sukcesu, zadbana, właścicielka uroczego pieska Kubusia, ceniąca sobie jasne sytuacje i proste zasady. Z jednej strony sztywna i formalna, zyskuje jednak przy bliższym poznaniu. Można liczyć na jej pomoc i przyjaźń, nawet w trudnych sytuacjach.

Róża, skromna, nieśmiała i w sumie dość samotna nauczycielka. Ma jednak swoje tajemnice, o których nie chce mówić. Mieszka z Bosmanem i Kapitanem - dwoma kocurami, które są jej powiernikami i zastępują jej rodzinę.

I Wioletta – matka energicznego 4 latka i spodziewająca się kolejnego potomka. To kobieta o złotym sercu, jednocześnie mówiąca to co myśli. Lubi trochę kiczowaty, bazarowy styl - falbanki i błyskotki. Chce się podobać, choć ostatnio jej zapracowany mąż, jakby jej nie zauważa.

Wędrowne ptaki, to taka typowa kobieca literatura, niosąca ze sobą ogromny ładunek pozytywnej energii oraz pokazująca jak wiele potrafi zdziałać prawdziwa przyjaźń.
Książkę czyta się szybko. Jest idealna na jesienne wieczory, zwłaszcza, że jej akcja dzieje się właśnie jesienią. Przewidziane są jednak kolejne tomy. 


Wędrowne ptaki. Karolina Wilczyńska
Cykl: Rok na Kwiatowej (tom 1)
Rok wydania: 2017
Ilość stron: 312

5 komentarzy:

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)