środa, 6 września 2017

Życie pszczół i Inteligencja kwiatów Maurice Maeterlinck

"O, jakąż niszczącą potęgą jest smutek!
Cień znika ze słonecznego zegara, gdy słońce kryje się za chmury, a czas staje się bezmierną pustką o ile przelotu jego nie stwierdzają momenty wesela, bowiem wszystko, co nie raduje, zapada w otchłań zapomnienia.
Cóż za piękne słowa! Uczą nas, że liczyć należy jedynie godziny przynoszące dary, że przywiązywać trzeba znaczenie tylko do uśmiechu, nie myśleć o przeciwnościach losu, ale tworzyć byt własny z momentów jasnych, miłych, patrzeć wyłącznie na słoneczną stronę każdej rzeczy czy zjawiska, a resztę zostawić wyobraźni niebacznej i zapominającej łatwo."
Inteligencja kwiatów Maurice Maeterlinck 


Dziś o dwóch niezwykłych książkach, których autorem jest belgijski dramaturg, poeta, eseista, oraz laureat Nagrody Nobla z 1911 - Maurice Maeterlinck. Ostatnio jego dwie książki Życie pszczół oraz Inteligencja kwiatów stały się ponownie bardzo popularne. Widać współczesny czytelnik przesycony nowoczesną technologią, pragnie znaleźć ukojenie w świecie przyrody. 


"Każda bowiem ich czynność wiąże się nierozerwalnie z błękitem nieba, z rozkwitem łąk, pól i lasów, z najrozkoszniejszą porą w ciągu całego roku. Pszczoły to dusza, dusza lata, to zegar znaczący okres dosytu i bujności życia, to skrzydło polatującej woni, to samoświadomość promieni słońca, to pobrzęk jaźni ogarniającej świat, to pieśń atmosfery przeciągającej się rozkosznie na wygodnej leży, a przelot ich jest wiadomym znakiem, motywem muzycznym owych niezliczonych radości i upojeń rodzących się z ciepła i żyjących w światłości. Przez pszczoły dochodzimy do zrozumienia szczęśliwych chwil, jakie daje nam przyroda."


Życie pszczół to fascynująca opowieść o życiu tych sprytnych, wytrwałych, zwinnych i ruchliwych stworzeń.
Maurice Maeterlinck tworzy niezwykle plastyczne, sugestywne i poetyckie opisy. Bynajmniej nie nudne, ale ciekawe i zaskakująco wciągające. To wyjątkowy esej, który choć powstał sto szesnaście lat temu, wciąż przynosi radość i przyjemność, poszerzając jednocześnie wiedzę o życiu pszczół. Gdyby te stworzenia nie zapylały kwiatów, w szybkim czasie znikłoby z powierzchni ziemi przeszło setki tysięcy odmian roślin. Kształt komórki pszczelej jest też punktem wyjścia wielu konstrukcji ludzkich.
Autor w książce zawarł też wiele ciekawych myśli i refleksji na temat świata oraz nas samych.
Dodatkowo to nowe wydanie zostało wzbogacone przepiękną i zachwycającą oprawą graficzną. Mamy tutaj wspaniałe ilustracje, rysunki oraz ryciny, które dodatkowo podkreślają niezwykły klimat książki.

Tłumacz: Mirandola Franciszek Mirandola
Wydawnictwo: Wydawnictwo Mg
Rok wydania: 2017
Ilość stron: 480


"Zerwijmy jakiekolwiek źdźbło rosnące przy drodze, w pierwszej lepszej kępie trawy, a przekonamy się, że mamy przed sobą mikroskopijny intelekt zajęty pracą wytrwałą, świadomą celu, niestrudzoną i zdumiewającą w rezultatach."

„Lato to pora szczęścia.”


W świetle dzisiejszej wiedzy śmiało możemy mówić o inteligentnych zachowaniach roślin. 
Maurice Maeterlinck ukazuje duszę roślin oraz ich wymyślne sposoby na rozmnażanie i przetrwanie w szybko zmieniającym się świecie. Okazuje się, że wykazują się one sprytem i przezornością, tak by płynnie przystosować się do zmiennych warunków, dopasowując swoje zwyczaje do terenu, na jakim przyjdzie im rosnąć. Proces ten nie jest zakończony, wciąż trwa, a jego dynamika nie maleje. 
Szczegółowe i barwne opisy kwiatów pobudzają wyobraźnię.
Dodatkowym atutem książki Inteligencja kwiatów są, podobnie jak w przypadku Życia pszczół, wspaniałe ilustracje i ryciny, które wraz z szczegółowymi oraz barwnymi opisami niezwykle pobudzają wyobraźnię.

Tłumacz: Franciszek Mirandola
Wydawnictwo: Wydawnictwo Mg
Rok wydania: 2017
Ilość stron: 192


Życie pszczół i Inteligencja kwiatów to niezwykłe książki, które pozwalają zachwycić się światem fauny i flory, zgłębić jej tajemnice oraz poznać skomplikowane mechanizmy rządzące światem przyrody. Autor skłania też nas do refleksji, spojrzenia na otaczający nas świat z innej perspektywy, co dla człowieka współczesnego, żyjącego w ogromnym pędzie, jest szczególnie ważne.
Maurice Maeterlinck posługuje się lekkim i barwnym piórem, dzięki czemu czytanie tych książek to prawdziwa przyjemność.

14 komentarzy:

 1. Bardzo lubię lekkie książki, które szybko i dobrze się czyta. Z tymi w życiu nie miałam do czynienia ale zastanowię się czy nie sprawić ich babci, a potem sama bym je przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 2. super, muszę poznać te książki, ostatnio czytałam duchowe życie zwierząt
  ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta "Inteligencja kwiatów" interesuje moją mamę :) może jej kupię w prezencie? :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ilustracje są przepiękne, nadają wyjątkowy klimat tym książkom :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawe tytuły, muszę przeczytać koniecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zawsze miałam słabość do takich książek :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Oj chciałabym je, pięknie wydane plus jak najbardziej tematyka dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo podoba mi się wydanie książki :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawe pozycje, tylko nie wiem czy napewno bym przez nie przebrnęła w całości.

  OdpowiedzUsuń
 10. Wiem że nie ocenia się książki po okładce ale inteligencja kwiatów strasznie mi się spodobała, te zdjęcia na 100% mają z tym coś wspólnego.

  OdpowiedzUsuń
 11. Z zaciekawieniem przeczytałam twój wpis :) Muszę częściej odwiedzać ten blog.

  OdpowiedzUsuń
 12. W sierpniu miałam okazję przebywać z M. kilka dni u naszych przyjaciół, którzy mają pasiekę. To ich życie i pasja. Słuchałam ich opowieści o życiu pszczół z wielkim zainteresowaniem.:)
  Na pewno sięgnę do polecanych przez Ciebie pozycji.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)