środa, 20 września 2017

Trzy i pół sekundy. Amanda Prowse

„Mówi się, ze fortuna kołem się toczy.
Mówi się, że życie może się zmienić w ułamku sekundy.
Mówi się, że kiedy życie już się zmieni, prawie nie można sobie przypomnieć, jakie było przedtem.”


Amanda Prowse w książce Trzy i pół sekundy porusza trudny, ale ważny temat, o którym nie mówi się i nie myśli na co dzień.

Akcja zaczyna się w momencie narodzin Chloe, która była upragnionym i wyczekiwanym dzieckiem. Matka dziewczynki – Grace, jest niezwykle aktywna zawodowo, ale stara się połączyć pracę w korporacji z wychowywaniem córki. Jednak to jej mąż zajmuje się głównie dzieckiem oraz domem, rezygnując po narodzinach córeczki z pracy architekta. Tom i Grace są szczęśliwym małżeństwem, które dobrze funkcjonuje w takim układzie.
Kiedy trzyletnia Chloe idzie na rutynowy zabieg wycięcia migdałków, niespodziewanie świat małżonków wywraca się do  góry  nogami. Po operacji dochodzi bowiem do komplikacji, w wyniku której dziecko umiera na sepsę.


Autorka bardzo wyraziście pokazała emocje swoich bohaterów po stracie dziecka. Złość, smutek, żal, agresję, szukanie winnych. Tak traumatyczne wydarzenia, to też ogromne wyzwanie dla związku. Wiele par nie wytrzymuje tych emocji, oskarżają się wzajemnie zamiast wspierać i ostatecznie dochodzi do rozstania. Czy Toma i Grace też czeka taki los?

Opisana tutaj historia mocno wpływa na emocje, chwyta za serce i skłania do refleksji. Warto choć na moment zatrzymać się i docenić to co mamy.

Amand Prowse dostarcza też czytelnikowi sporo wiedzy na temat sepsy oraz jej objawów. Człowiek nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo może być ona niebezpieczna.

" ... co trzy i pół sekundy gdzieś na świecie ktoś umiera z powodu sepsy. To mniej więcej jedna śmierć na trzy i pół uderzeń serca.”

Tłumaczenie: Edyta Świerczyńska
Wydawnictwo Kobiece
Data wydania: 9 czerwiec 2017
Liczba stron: 312

4 komentarze:

  1. Jestem za miękka na takie historie. Za bardzo siedzi mi to potem w psychice.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo zaciekawiła mnie ta książka.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawa książka, wiem, ze gdybym ją przeczytała przez bardzo długi czas siedziała by mi w głowie, i spędzała sen z powiek.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)