niedziela, 13 sierpnia 2017

Trzy siostry, trzy królowe Philippa Gregory

„Na tym polega różnica pomiędzy osobą z rodu królewskiego i zwykłym plebejuszem. Wolno nam pogrążyć się w żałobie, zanosić modły i hołubić złamane serca, lecz tylko w głębi ducha; na zewnątrz musimy dbać o to, aby nasz dwór był ośrodkiem piękna, mody i sztuki.”


Philippa Gregory jest autorką poczytnych i wysoko ocenianych powieści historycznych osadzonych w realiach różnych epok, choć głównie w XVI-wiecznej Anglii. Szczególnie skupia się na postaciach kobiecych, które w tamtych czasach, choć np. pochodziły z królewskich rodów, miały często w społeczeństwie rolę drugoplanową lub marginalną. W historyczne postacie szlachcianek oraz arystokratek tchnęła prawdziwe życia. Ukazuje ich emocje, odczucia. Pokazuje jak sobie radziły w świecie rządzącym przez mężczyzn oraz trudnych politycznie czasach.

Autorce sławę przyniósł cykl tzw. "Powieści Tudorowskich", z których "Kochanice króla" zostały zekranizowane w postaci dwóch oddzielnych filmów. Sama zaś powieść otrzymała nagrodę dla najlepszej powieści roku, którą w roku 2002 przyznało jej Romantic Novelists' Association.


Tytułowymi bohaterkami powieści Trzy siostry, trzy królowe są: Małgorzata Tudor, która jest jednocześnie narratorką i dzięki niej czytelnik przechodzi przez całą historię, jej młodsza siostra Maria Tudor oraz Katarzyna Aragońska.

O Małgorzacie Tudor wciąż nie wiadomo zbyt dużo, być może dlatego autorka postanowiła oddać jej głos i w ten sposób przybliżyć jej postać. Małgorzata była starszą siostrą Henryka VIII. Jeszcze przed ukończeniem czternastego roku życia wyszła za mąż za króla Jakuba IV i wyjechała do Szkocji. Jej głównym zadaniem było zostanie matką kolejnego władcy, lecz niestety jej mąż zginął na rozkaz… Katarzyny Aragońskiej – małżonki jej brata Henryka VIII. Małgorzata nie potrafiła wybaczyć swej szwagierce, że przez nią została wdową, choć ta wielokrotnie podkreślała, jak wielką siostrzaną miłością ją darzy. Niestety przychylność Katarzyny oraz Henryka była niezbędna do utrzymania władzy w Szkocji...

Losy tych trzech kobiet były dość skomplikowane, przykre wydarzenia ich nie omijały od najmłodszych lat. Musiały walczyć o swoje i zmagać się z przeciwnościami losu. Bardzo ciekawa w tej powieści była też przemiana bohaterek, zwłaszcza Małgorzaty, która przez długi czas była rozdarta między swoją ojczyzną a państwem, któremu została zaślubiona. W miarę doświadczanych zdrad, niebezpieczeństw oraz namiętności odkrywają, że w ich trudnym życiu jedynym pewnikiem jest wyjątkowa więź między nimi, silniejsza od tej, która połączyła je z mężczyznami.


Niewątpliwym plusem tej powieści są niezwykle interesujące postacie, które tym bardziej intrygują, iż żyły naprawdę. Poznajemy historię, ale nie na zasadzie suchych faktów, ale z perspektywy kobiet, które z racji swego urodzenia, znajdowały się w centrum istotnych wydarzeń.
Jeśli lubicie beletrystkę historyczną, napisaną lekkim piórem, to jak najbardziej polecam.


Trzy siostry, trzy królowe. Philippa Gregory
Tłumaczenie: Urszula Gardner
Wydawnictwo: Książnica
Seria: Cykl tudorowski
Ilość stron: 472
Premiera: 10.05.2017

20 komentarzy:

 1. bardzo lubię powieści historyczne, kostiumowe, to samo dotyczy filmów

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio mam mało czasu na takie przyjemności jak dobra książka, czy film...

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja ani książek ani filmów historycznych nie lubię-najczęściej sięgam po kryminały, chociaż teraz czytam Jojo Moyes i jest bardzo przyjemna:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię taką literaturę, na pewno przeczytam...serdecznie pozdrawiam...

  OdpowiedzUsuń
 5. Skusiłabym się na tę lekturę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Akurat ta książka to nie moje klimaty :P

  OdpowiedzUsuń
 7. oj, chyba nie moje klimaty, co nie zmienia faktu, że bardzo lubię czytać ;-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Podoba mi się okładka, ale niestety nie mój gatunek :(

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię takie historie:))
  Przy okazji pobuszuję w bibliotece:D

  OdpowiedzUsuń
 10. Czekam na tę książkę. Mam ją zamówioną. Już jestem ciekawa co tam w niej znajdę ciekawego :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Widzę, że większość raczej chwali tę książkę. Muszę zatem jej poszukać, może w jakiejś bibliotece będzie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Piękna okładka, ciekawa recenzja :) Może, może..

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekawa pozycja książkowa muszę kupić i zobaczyć czy będzie pasowała do mojego gustu nie lubię trudnych książek wolę lekkie opowiadania. Tematyka bardzo mnie zaciekawiła.

  OdpowiedzUsuń
 14. Już widziałam kilka tematów o tej książce, na początku nie przykuła mojej uwagi, ale coraz bardziej mam ochotę jej przeczytać, czekam tylko aż koleżanką ją dokończy i pożyczę od niej. Mam nadzieje że moje wrażenia będą jak najbardziej pozytywne.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)