czwartek, 20 lipca 2017

Dwanaście prac Asteriksa. René Goscinny, Albert Uderzo. Egmont

Seria zabawnych komiksów o dwóch dzielnych Galach – Asteriksie i Obeliksie, którzy dzięki magicznemu napojowi bronią swojej wioski przed Rzymianami, została wymyślona w 1959 r. przez scenarzystę i mistrza humoru René Goscinny’ego oraz rysownika Alberta Uderzo. Od chwili premiery w październiku 1959 na łamach magazynu Pilote podbiła serca najpierw Francuzów oraz Belgów, a później szaleństwo ogarnęło resztę świata.

Choć seria komiksów o przygodach Gala Asterixa ukazuje się nieprzerwanie od roku 1961 i w chwili obecnej liczy sobie już 37 tomów, to istnieje jedna, bardzo znana opowieść, która jednak nigdy nie ukazała się w formie komiksu. To  „Dwanaście prac Asterixa”.
Album ten został oparty na scenariuszu filmu animowanego z 1976 roku, który, jako jeden z dwóch obrazów zrealizowali osobiście ojcowie Asteriksa, czyli René Goscinny i Albert Uderzo.

40 lat po premierze filmu - „Dwanaście prac Asterixa”, dzięki Wydawnictwu Egmont, powraca by ponownie bawić i cieszyć kolejne pokolenia czytelników.


W książce znajdziemy zabawne nawiązanie do mitu o Herkulesie i jego dwunastu pracach. Juliusz Cezar nie może pokonać walecznych Galów z małej wioski w Armoryce. Członkowie senatu rzymskiego, by ocalić honor władcy imperium, wysuwają przypuszczenie, że Galowie mogą być bogami… i dlatego tak wybitny wódz nie jest w stanie ich podbić. Juliusz Cezar chce jednak pokazać, że tak nie jest. Wyrusza na spotkanie z Asparanoiksem i proponuje Galom pewien układ. Jeśli wykonają dwanaście prac, czyli niezwykłych czynów, do których zdolni są tylko bogowie, cały Rzym odda im hołd. Ale gdy nie zdołają zrobić choćby jednego zadania, poddadzą się władzy Cezara i staną się niewolnikami. Oczywiście Asteriks i Obeliks podejmują to wyzwanie.

5 komentarzy:

 1. w dzieciństwie wręcz kochałam mity i legendy, szkoda, że nasze piękne słowiańskie nie są tak popularne jak greckie

  OdpowiedzUsuń
 2. świetna książeczka :)
  Kochana mogłabyś kliknąć w linki w najnowszym poście ? Z góry dziękuję :*

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubiłam Asterixa ogladac :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Córka namiętnie czytała ostatnio z tatą komiksy o przygodach Asteriksa :) Mąż miał na strychu kilka jeszcze ze swojego dzieciństwa!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)