poniedziałek, 12 czerwca 2017

Krzysia i ptasie kłopoty. Frances Watts. Wydawnictwo Literówka

Czy dziewczynka może zostać rycerzem? Dlaczego nie. Na razie jednak Krzysia, główna bohaterka książki, zostaje Strażnikiem Mieczy na Zamku Jutrzenki. Jest to duże wyróżnienie i niebywały sukces.

Panujący na zamku Sir Walter ogłasza, iż zbliżają się urodziny jego żony lady Beaty Znudzonej. Z tej okazji zaplanował wielką uroczystość połączoną z turniejem dla rycerzy, giermków i strażników. Odbędą się zawody, konkursy, bitwy na miecze oraz inne atrakcje. Przewidziano też nagrody, a główną z nich będzie srebrny miecz z wygrawerowanym flamingiem – herbem zamku.
Krzysia zamierza wziąć udział w rywalizacji i w pocie czoła przygotowuje się do konkursu. Jednak konkurencje nie będą łatwe - strzelanie z łuku, bitwy na miecze czy wyścigi konne przez las. Trzeba być w doskonałej formie.

Dodatkowo Krzysia będzie musiała też pomóc swojemu przyjacielowi gołębiowi w pewnym bardzo ważnym zadaniu…
Jak zatem wypadnie na tle innych, dużo bardziej doświadczonych zawodników?Seria Strażniczka mieczy z pewnością zainteresuje zarówno chłopców, jak i dziewczyny.
Postacie w książce są wyraziste i ciekawe. Zwłaszcza główna bohaterka – Krzysia, to osoba energiczna, która nigdy się nie poddaje, odważna, pracowita i pomysłowa. Może stanowić wzór dla dziewczynek, iż bez względu na płeć, można podejmować się różnych zadań, spełnić swoje marzenia oraz stać się kim się tylko chce.

Książka jest przeznaczona dla dzieci w wieku 6-9 lat, ale myślę, że i młodsze może jak najbardziej zainteresować.

Polecana jest też dla początkującego czytelnika, do samodzielnego czytania. Zawiera duże litery, spore odstępy pomiędzy linijkami, krótkie rozdziały i wciągającą, dynamiczną fabułę. Tekst uzupełniają czarno-białe rysunki.


Krzysia i ptasie kłopoty
Autor: Frances Watts
Ilustracje: Gregory Rogers
Seria: Strażniczka mieczy
Ilość stron: 127
Wiek: 6-9 lat
Wydawnictwo: Literówka


6 komentarzy:

 1. bardzo chętnie sięgnęła bym po tę książkę

  OdpowiedzUsuń
 2. Mamy w domu poprzednie części i bardzo je dziecina lubi. Mamunia też :D

  OdpowiedzUsuń
 3. fajna, wcześniej o niej nie słyszałam ale nie znam się na literaturze dziecięcej

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajne. Ale powiem szczerze, dla małych dzieci nie lubię tłumaczeń z obcych języków, dzieci to zauważają i są trochę zagubione. Polskie dziecko może nie wiedzieć co to jest "sir" czy flaming...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Flaming to dość popularny ptak, moja córka mając niecałe 2 lata nie miała problemu z jego rozpoznaniem, więc to chyba nie jest takie dziwne czy trudne słowo. ;) :)

   Usuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)