piątek, 19 maja 2017

Poczytaj ze mną. Przypowieść, epos, fantasy.

Literatura ma wiele barw: baśń, epos, przygoda, kryminał, fantasy, reportaż, przypowieść...
Seria Wydawnictwa Egmont "Poczytaj ze mną" przybliża dzieciom wiele z tych form i gatunków literackich. To idealna pomoc w kształtowaniu gustów literackich u młodych czytelników oraz oswajanie ich z literaturą najwyższej próby.

U nas pojawiły się 3 książki z tej serii, dzięki którym dzieci mogły bliżej poznać takie formy literackie jak: przypowieść, epos i fantasy.


O srebrnej łyżce to przypowieść autorstwa Justyny Bednarek.
Opisana tutaj historia nawiązuje do kultury żydowskiej oraz Biblii. Tytułowa łyżka, która pojawiła się w domu państwa Lahmanów, okazuje się być niezwykłym przedmiotem. Umie mówić oraz angażuje się w relację z gospodarzami, zwłaszcza z ich małym synem Dawidem. Dzięki tej znajomości chłopiec staje się bohaterem wielu ciekawych przygód.
W książce znajdziemy też refleksje na temat przemijania oraz nieuchronności pewnych zdarzeń.

Mówi się, że każde szczęście musi się kiedyś skończyć. Nie jestem pewna, czy naprawdę musi jednak pozostaje faktem, że zwykle się kończy. Czasem wygasa sobie spokojnie samo, a czasem coś niedobrego kładzie mu kres.

Jest to moim zdaniem pozycja dla trochę starszych dzieci (6+), którą potem warto omówić, bo z pewnością po jej przeczytaniu pojawią się w głowach młodszych czytelników pytania.
Przyznam, że mnie samą historia opowiedziana w tej książce bardzo wciągnęła i zaciekawiła. 


Pieśń o Sowie Jarosława Górskiego to epos, który przedstawia bohaterskie czyny pewnej Sowy.

W lesie, gdzie mieszkało wiele ptasich rodzin zapanowało poruszenie. Bury Miś, który rościł sobie prawo do zarządzania tą krainą, wydał rozporządzenie, zgodnie z którym zabronił ptakom… spać! Jednak te latające stworzenia postanowiły się zbuntować.

Pieśń o Sowie opisana została wierszem, nie brakuje w niej też humoru. Niemniej niektóre sformułowania są dosyć trudne i z pewnością wymagają wyjaśnienia.
Na stronie wydawnictwa znajdziemy informację, iż książka jest przeznaczona dla dzieci od 6 lat.


Kolej na opowieść fantasy. Gdy pada deszcz. W jaskini goblinów autorstwa Zofii Staneckiej.

W książce opisane zostały pełne magii przygody Gai, jej brata Feliksa, który wpada w spore tarapaty. Gaja, Rowena z Elfiej Doliny oraz Niall stają przed trudnym zadaniem uwolnienia go z rąk okropnych goblinów. Akcja jest wartka i ciekawa, zaletą są też piękne ilustracje Aleksandry Krzanowskiej.


WARTO ZOBACZYĆ TEŻ:

2 komentarze:

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)