środa, 10 maja 2017

Gry kooperacyjne: Wyprawa do babci i Kotek Psotek 3+

Gry kooperacyjny różnią się od innych tym, że gracze współpracują ze sobą, aby osiągnąć określony cel, a nie rywalizują ze sobą.
Tego typu gry doskonale sprawdzają się, gdy uczestnikami zabawy są osoby w różnym wieku, w tym i małe dzieci, w wieku ok. 3 lat.
Maluchy często mają problem z rywalizacją. Chcą zawsze wygrywać i złoszczą się, gdy im się to nie udaje. Wówczas mogą zniechęcić się do różnego typu gier planszowych.
W grach kooperacyjnych najmłodsi zawodnicy nie mają poczucia, że odstają od tych starszych, gdyż cała grupa pracuje na wspólny sukces.
Zatem jest to świetna propozycja dla rodzi z dziećmi w różnym wieku.

Wydawnictwo Egmont ma w swojej ofercie właśnie takie gry w serii - Rodzinka wygrywa. My mamy min. Wyprawę do babci oraz Kotka Psotka.


Gra planszowa dla 1-6 graczy w wieku od 3 lat.

Gra zawiera:
- dwustronną planszę z przeszkodami
- dwustronną planszę ze ścieżką
- 12 kafelków
- 24 naklejki na kafelki
- 1 pionek
- kostka

Celem gry jest dotarcie do domku babci wraz z odpowiednim prezentem. Po drodze jednak czeka na uczestników wędrówki wiele przygód i przeszkód, które trzeba pokonać.
Każdy z graczy jest wyposażony w kafelki z różnymi przedmiotami, które należy wykorzystać, gdy pionek trafi na przeszkodę. Na przykład niedźwiedzia stojącego na drodze, można zająć słoikiem miodu, a rwącą rzekę przejść na linie. O tym, jakiego przedmiotu użyć w danej sytuacji, wszyscy mogą decydować wspólnie. Na ścieżce też czają się złodzieje (lis oraz kruk), którzy mogą zabrać dany kafelek.
Gra uczy dzieci współpracy, rozwija logiczne myślenie oraz wyobraźnię.

Mojej 3 letniej córce bardzo ta gra przypadła do gustu. Reguły są jasne, a sama gra wciąga, szczególnie właśnie małe dzieci.


Gra planszowa dla 1-8 graczy w wieku od 3 lat.

Gra zawiera:
- planszę
- drzewko z 2 dyskami (kryjówka wiewiórki i ptaszka)
- 4 figurki zwierząt (kot, mysz, wiewiórka, ptak)
- 4 kafelki z kocimi przysmakami
- 2 kostki

Ta gra jest trochę trudniejsza, niż wyżej opisana Wyprawa do babci, ale za to ciekawsza i bardziej wciągająca też i te trochę starsze dzieci, które biorą udział w zabawie.

Celem gry jest doprowadzenie do swoich kryjówek jak największej liczby zwierzątek (myszkę, wiewiórkę i ptaka), zanim czarny kot zdąży je złapać.
W trakcie rozgrywki gracze rzucają 2 kostkami. Czarne kropki wskazują na ruch kota o 1 lub 2 pola, zielone na ruch wybranego zwierzątek.
Każde zwierzątko ma 1 drogę na skróty na całą trasę, natomiast kot może skorzystać z każdego skrótu. Ale by spowolnić trochę  pogoń kota za zwierzakami, możemy użyć 4 przysmaków. Wykorzystać je możemy przed rzuceniem kostkami, wtedy kotek Psotek, zamiast iść na przód, wraca dna swoje posłanie.
Gra kończy się gdy żadne ze zwierzątek nie może się poruszyć – dotarło do swojej kryjówki lub też dogoni je kotek.

Gra wymaga współpracy oraz rozmowy o tym, co się dzieje na planszy między uczestnikami. Należy na bieżąco ustalać strategię działania, tak by kot nie złapał pozostałych zwierzątek.

Jeśli chodzi o wizualną stronę gry to jest ona na wysokim poziomie. Świetna grafika, sympatyczne i ładnie zwierzątka z drewna, solidnie wykonane poszczególne elementy.


Gry z serii „Rodzinka wygrywa” oswajają małe dzieci z graniem, przestrzeganiem reguł, emocjami związanymi z sukcesem i porażką. Każda rozgrywka to prawdziwa frajda dla dzieci i rodziców, niezależnie od końcowego wyniku.

INNE WPISY NA BLOGU O PODOBNEJ TEMATYCE:

3 komentarze:

  1. chyba nie mamy tego typu gry w domu, która wymaga współpracy między graczami, myślę, że to ciekawy pomysł zwłaszcza w przypadku dzieci, które nie lubią przegrywać. na szczęście nasze dziewczyny przeszły ten etap i teraz lubią rywalizację w takim zdrowym wydaniu

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetne gry, uwielbiam ta sobie pograć! :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Z tego, co widzę, fajna gra dla dzieciaczków :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)