czwartek, 23 marca 2017

Królestwo za mgłą. Zofia Posmysz

Uwielbiam czytać biografie - zarówno osób powszechnie znanych, jak i tych anonimowych, "szarych Kowalskich", których losy często są bardzo zaskakujące, mogące posłużyć wręcz za gotowy scenariusz filmowy.
Takich niezwykłych życiorysów nie brakuje wśród osób, które przeżyły czasy II Wojny Światowej. Szczególnie ciekawe wydają mi się historie kobiet, którym przyszło zmierzyć się z wojenną rzeczywistością. Zawsze podczas takiej lektury dziękuję opatrzności, że żyję w obecnych czasach. Co prawda niedoskonałych, gdzie też wiele jest zła wokół, ale czy można narzekać na swój los, gdy pomyśli się, co przeżywali ludzie znajdujący się w tamtych okrutnych czasach...   

Zofia Posmysz - więźniarka Auschwitz, Ravensbrück i Neustadt-Glewe. Trafiła do obozu trafiła mając niespełna dziewiętnaście lat. Przeżyła eksperymenty medyczne i marsz śmierci. Po wojnie była dziennikarką Polskiego Radia, autorką słuchowiska W Jezioranach.
Swoje obozowe doświadczenia zawarła w słynnej książce „Pasażerka”, którą przeszło pół wieku temu przeniósł na ekran Andrzej Munk.

Królestwo za mgłą to swoisty wywiad rzeka, którego Zofia Posmysz udzieliła Michałowi Wójcikowi.

Książka podzielona jest na 15 spotkań, ułożonych w kolejności chronologicznej. Pani Zofia wspomina tutaj swoją rodzinę, okres dorastania, ale przede wszystkim pobyt w obozie Auschwitz, który nazywa Królestwem za Mgłą...


Pomimo strasznych doświadczeń, zaskoczeniem może być fakt, iż Zofia Posmysz nie potępia otwarcie Niemców, którzy sprawowali kontrolę nad obozami. Według niej życie nigdy nie jest czarno-białe, a ludzkich zachowań nie można oceniać jednoznacznie. Niemniej aby przeżyć w obozie, trzeba było przestrzegać określonych reguł. Nie można było np. dać się uderzyć, bo nie przestaną bić. Trzeba było wyglądać w miarę zdrowo, inaczej wezmą na rewir. A zwłaszcza należy wiedzieć, w jaki sposób rozmawiać z oprawcami, bo nawet kat, ma swoje słabości. A ofiara nie zawsze jest bezbronna.

W książce znajdują się też zdjęcia pochodząca m.in z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Filmoteki Narodowej i przede wszystkim z archiwum prywatnego autorki, które dodatkowo podnoszą walor książki, pozwalając jeszcze bardziej przenieść się w tamte czasy.


Królestwo za mgłą
Michał Wójcik, Zofia Posmysz
Liczba stron: 416
Wydawnictwo: Znak literanova
Rok wydania: 2017

9 komentarzy:

 1. Polecam ci wiec "przeżyć i co dalej "
  Cudownej krakowskiej profesor psychiatrii dzieci i młodzieży Marii Orwid . Mojej mentorski , nauczycielki i osoby ktora zawodowo mnie ukształtowała . O obozie , byciu Żydówką i człowiekiem .
  A po te pozycje ktora proponujesz chetnie sięgnę

  OdpowiedzUsuń
 2. Książki nie czytałam, ale widziałam raz jeden wywiad z tą Panią niedawno w tv.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wydaje się bardzo interesująca.
  Muszę założyć zeszyt z listą książek, które muszę przeczytać obowiązkowo.

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że książka jest warta przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna książka. Teraz czytam też "Wakacje nad Adriatykiem" Posmysz.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo sobie cenię tego typu literaturę i mam zamiar sięgnąć po tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)