czwartek, 3 listopada 2016

GRY RODZINNE: Gorący ziemniak i Nie śmiej się (wersja Junior)

Gry rodzinne to jeden z ciekawszych sposobów na spędzanie wspólnego czasu. Bawimy się, integrujemy, a przy okazji dzieci oraz i my - dorośli, ćwiczymy refleks oraz pamięć.

Gry planszowe uczą też zasad współzawodnictwa, uczciwości oraz współpracy. Prędzej czy później dzieci staną w obliczu jakiegoś wyścigu do celu. Planszówki dają im możliwość przygotowania się do tego oraz pokazują na czym polega zdrowe współzawodnictwo. Przy okazji wspólnej gry rodzice lub starsze rodzeństwo mogą swoją postawą wskazać, że oszustwo w grze, a tym samym i w życiu, nie jest opłacalne.

Dziś mam dla Was dwie propozycje gier rodzinnych marki Alexander.


Gorący ziemniak junior.


W grze można sprawdzić kto z rodziny lub grupy przyjaciół potrafi najszybciej myśleć pod presją czasu. Na odpowiedź mamy bowiem tylko kilka chwil, a następnie rzucamy Gorącego Ziemniaka przeciwnikowi. Trzeba się go pozbyć zanim upłynie czas (mierzony przez wirującego bączka). Kto nie zdąży odpowiedzieć i zostanie z ziemniaczkiem w rękach spada o kolejne pole niżej, gdzie znajdują się coraz bardziej spieczone ziemniaki.

Proste zasady – dużo zabawy, a przy okazji ćwiczymy logiczne myślenie i refleks.

Gra jest przeznaczona dla dorosłych i dzieci od 4 roku życia. Ale i młodsi domownicy mogą się w nią włączyć. Moja córka, która w marcu skończy 3 lata, dostała, a raczej sama sobie wybrała, funkcję nakręcacza bączka, którym odmierza się czas w trakcie gry. Bardzo jej się to spodobało.

Zawartość pudełka: plansza, Gorący Ziemniak, 165 kart pytań, 8 pionków, bączek, instrukcja.

Więcej informacjo o grze znajdziecie na stronie: www.alexander.com.pl/Goracy-ziemniak-junior


W rodzinnej grze planszowej – Nie śmiej się (wersja Junior) trzeba tak zaprezentować wylosowane hasło, aby rozśmieszyć towarzyszy.

To trochę jak kalambury, ale nie do końca, ponieważ tutaj hasło jej znane. Pokazujemy je innym uczestnikom gry, a rzucając kostką wybieramy hasło na tle danego koloru, czasem to my decydujemy o barwie. Można też dodatkowo wylosować nos klauna, który to pomoże nam w rozmieszeniu pozostałych uczestników gry.
Cel gry jest podobny jak w przypadku Gorącego Ziemniaka, czyli wygrywa ten, kto ostatni dotrze na metę.
Gra ta sprawdza się najlepiej, gdy mamy wokół kilkoro dzieci (przynajmniej 2). Dorosłych trudniej rozśmieszyć, choć oczywiście wszystko zależy od nastawienia i charakteru osób uczestniczących w zabawie.  Najprzyjemniej jednak gra się w nią w otoczeniu dzieci.

Hasła, które trzeba pokazywać są łatwiejsze niż w wersji gry dla dorosłych oraz powiązane z tematyką zaczerpniętą z dziecięcego świata – dużo postaci zwierzęcych oraz bajkowych.
Gra dostosowana jest również dla dzieci nie posiadających jeszcze umiejętności czytania. Jedno z haseł na karcie przedstawione jest w formie graficznej tak, żeby maluchy wiedziały co mają pokazać na podstawie ilustracji.

Mamy jeszcze drugi wariant gry - tym musimy jak najszybciej dotrzeć do mety i odgadujemy hasła, które prezentuje nam dana osoba.

Gra posiada 440 haseł, w tym 110 rysunkowych i jest przeznaczona dla graczy od 3 roku życia.

Zawartość pudełka: plansza do gry, kolorowa kostka, karty haseł, pionki, klepsydra (służąca do odmierzania czasu, jaki gracz ma na zabawną prezentację hasła), tarcza losująca ze wskazówką (służących do wyboru gracza), nos klauna oraz instrukcja.

Ilość graczy: 3-8


WARTO ZOBACZYĆ TEŻ:

20 komentarzy:

 1. Super gry, kiedyś bardzo lubiłam grać z rodziną. Teraz też chętnie bym pograła, ale nie mam w co :-D

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam gry rodzinne <3 Gorący ziemniak wydaje się być super :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam gry planszowe. W tamtym roku zażyczyłam sobie od Mikołaja właśnie grę na prezent ;) Całe święta spędziliśmy z rodziną grając w nią.

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię Twoje recenzje :) a gry świetne!

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam takie rodzinne gry planszowe :D

  OdpowiedzUsuń
 6. fajny pomysł na zabawę z dziećmi

  OdpowiedzUsuń
 7. Genialne gry ! Kocham wszelkiego rodzaju planszówki ;D Czesto gdy odwiedzaja nas znajomi gramy np w 5 sekund, Pan tu nie stał, Rummikub czy stare dobre monopoly ♥

  OdpowiedzUsuń
 8. O Gorącym ziemniaku już słyszałam i czytała, podoba mi się, ale musze przyjrzec się tej drugiej propozycji :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Fajne takie gry, a jeszcze lepiej gdy się w nie gra a nie leżą na szafce i się kurzą ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. super gry,w sam raz na zbliżające się mikołajki dla mojej pociechy :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Fajna zabawa dla całej rodziny:)

  OdpowiedzUsuń
 12. to moja córka jeszcze za mała. za jakies 2 lata bedziemy grac :D

  OdpowiedzUsuń
 13. Alexander rozwala mój budżet. Co miesiąc mamy od nich coś nowego - uwielbiam

  OdpowiedzUsuń
 14. również lubimy grać całą rodziną :) właśnie się zastanawiałam jakie gry kupić małej na mikołaja :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Uwielbiamy planszówki! Zawsze z uwagą czytam podobne recenzje , być może znajdę coś dla nas. Zainteresowałam mnie gra ,,Nie śmiej się,,

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)