poniedziałek, 30 maja 2016

Suchy poranek

Moczenie nocne u dzieci - temat wstydliwy, drażliwy, ale bardzo ważny, dlatego warto mówić i pisać o tym problemie.

Moczenie nocne to często trudny, ukrywany problem zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Jest źródłem stresu oraz niepokoju, a w konsekwencji może wywoływać zaburzenia emocjonalne i psychogenne. Ale co bardzo ważne, te zaburzenia są w większości przypadków konsekwencją, a nie przyczyną moczenia nocnego. Dlatego tak ważna jest rola rodziców w tej sprawie. Absolutnie nie można wywoływać poczucia winy u dziecka czy go zawstydzać ani bagatelizować sprawy. Najpierw warto zacząć od spokojnej, nienachalnej rozmowy, ale również i wizyta u lekarza pediatry, a jeśli trzeba również u specjalisty, jest konieczna.


Moczenie nocne to nieświadome oddawanie moczu w trakcie snu, występujące u dzieci, które zakończyły już trening czystości lub ukończyły pięć lat. O moczeniu nocnym mówi się, gdy objawy pojawiają się częściej niż dwa razy w tygodniu. Problem ten występuje u ok. 100 mln ludzi, a w Polsce dotyczy prawdopodobnie ok. 300-400 tys. osób. Częstość występowania moczenia nocnego z reguły maleje wraz z wiekiem (3-4 lata).

Procedura leczenia zaczyna się od odpowiedniej diagnostyki, gdzie podstawą jest dokładny wywiad.
Przyczyny moczenia nocnego mogą być różne – mogą to być czynniki genetyczne, fizjologiczne lub psychologiczne bądź też ich połączenie.

W diagnostyce choroby najważniejsze jest ustalenie rodzaju zaburzeń w oddawaniu moczu. W tym może pomóc dzienniczek mikcji, który rodzice i dzieci znajdą na stronie suchyporanek.pl. Rodzice często idą do lekarza bez podstawowych informacji (np. częstotliwości występowania nocnego moczenia) i są odsyłani „z kwitkiem” z poleceniem prowadzenia takiego dzienniczka. Na stronie suchyporanek.pl można pobrać gotowy szablon dzienniczka mikcji. Dzienniczek mikcji oraz kalendarz moczenia dostępne są także jako aplikacja mobilna (iOS i Android) w formie interaktywnej gry, angażującej dziecko w rozwiązywanie wspólnego, rodzinnego problemu.

Następny etap to już konkretne badania, które trzeba wykonać lub też wizyta u psychologa oraz oczywiście danie dziecku wsparcia oraz poczucia, że nie jest to żadna wstydliwa sprawa i razem możemy ten problem rozwiązać.


7 komentarzy:

 1. Nie mam jeszcze dzieci, ale to bardzo dobrze, że o tym mówisz, mam nadzieję, że ten post pomoże wielu rodzicom:) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. nie mam dzieci ale fajnie było przeczytać może kiedyś mi to pomoże Zapraszam do mnie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak na razie nie mam takiego problemu, ponieważ nie mam dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 4. Takie posty są bardzo przydatne, nie trzeba głęboko szukać, aby dowiedzieć się wielu rzeczy. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Warto wiedzieć nawet jeśli się nie ma dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
 6. na szczęście nas ten problem nie dotyczy ...

  OdpowiedzUsuń
 7. Problem moczenia nocnego może pojawić się u dzieci w różnym wieku, a także u nastolatków, a nawet osób dorosłych. Warto mieć wiedzę jak w takiej sytuacji sobie poradzić. Bo to, że problem nie dotyczy nas w danej chwili nie znaczy, że nie stanie nam na strodze w przyszłości. Dlatego właśnie zachęcam do wejścia na stronę suchyporanek.pl i zapoznania się się informacjami czym jest moczenie nocne i jak wtedy pomóc zarówno dziecku jak i sobie.
  pozdrawiam
  przedstawiciel serwisu suchyporanek.pl

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)