sobota, 19 marca 2016

Rok magicznego myślenia Joan Didion

Rok magicznego myślenia to książka, która weszła do kanonu literatury. Została wyróżniona prestiżową National Book Award, otrzymała nominacje do Nagrody Pulitzera, National Book Critics Circle Award, a czytelnicy wymieniają ją pośród stu najważniejszych książek, które trzeba przeczytać w życiu.

Pod tym baśniowym tytułem, kryje się smutek, żal, rozpacz i brak pogodzenia się z odejściem bliskiej osoby na zawsze.

Rok_madicznego_myslenia_Joan_Didion

Joan Didion,  wybitna amerykańska eseistka, w swoim zbiorze tekstów "The White Album" z 1979 r., ukazała swoje credo: Opowiadamy sobie historie po to, by przeżyć.

Te słowa nabrały jednak prawdziwego sensu, wówczas, gdy spotkała ją wielka tragedia. Mąż pisarki, John - dziennikarz, z którym przez 40 lat tworzyli nierozłączny duet, 30 grudnia 2003 roku zmarł niespodziewanie po powrocie ze szpitala od ciężko chorej córki.

Autorka zagląda wgłąb siebie i analizuje to, co się z nią dzieje. Próbuje zrozumieć i nadać sens temu, co się stało. Wszystkie bowiem jej wyobrażenia na temat śmierci i życia, prawdopodobieństwa i szczęścia, powodzenia i pecha, zostały wywrócone.


Na podstawie tej książki powstała też sztuka teatralna. W Polsce z monodramatem zmierzyła się Ewa Błaszczyk. Aktorka znalazła w sztuce Rok magicznego myślenia zapis emocji, przeżyć  podobnych do tych, których sama doświadczyła.

12 komentarzy:

 1. Bardzo często kupując książki kierujemy się wyglądem okładki.W tym wypadku okładka jest prześliczna i zdradza tylko to, że w środku kryje się coś magicznego. Polecasz?

  Zapraszam do mnie :) http://bucketfullofflowers.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. To musi być pouczająca książka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Miałam przyjemność oglądać Panią Ewę i sztuka jest idealnym odzwierciedleniem książki, naprawdę dotyka. Wrażliwość i emocjonalność jaką odnajdujemy w dziele jest wręcz nie do opisania. Ja osobiście uwielbiam i książka zajmuje u mnie miejsce w bestsellerach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Interpretacja pani Ewy musi robić wrażenie. Wspaniała kobieta, walczy, działa, nie poddaje się.

   Usuń
 4. Ciekawa propozycja;) nie znam ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. nie slyszalam o tej ksiazce, a zaintrygowalas mnie.
  lubie czytac takie historie, wiec z pewnoscia po nia siegne :)

  http://dalenadaily.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Już mnie zaciekawiła :)
  Uwielbiam tego typu książki :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)