wtorek, 16 lutego 2016

Dolina Pałaców i Ogrodów na Dolnym Śląsku

Ferie się już u nas skończyły, ale przecież na wycieczkę można wybrać się w każdy niemal weekend lub też zaplanować sobie już wyprawę na ten przedłużony - majowy.
My planujemy odwiedzić Dolny Śląsk. 

W tym regionie jest niezwykle dużo interesujących miejsc do zobaczenia. Ciekawostką jest, że aż jedna czwarta wszystkich zamków i pałaców w Polsce znajduje się na Dolnym Śląsku. A szczególnym miejscem jest Dolina Pałaców i Ogrodów. Tak nazwano obszar około 100 km kw. położony w Kotlinie Jeleniogórskiej, pomiędzy Rudawami Janowickimi, a Karkonoszami.

W niedalekiej odległości obok siebie leży tu aż 30 gotyckich zamków, wież obronnych, renesansowych dworów, barokowych pałaców oraz XIX-wiecznych rezydencji otoczonych imponującymi parkami krajobrazowymi.

fot. z Discover Silesia

Tu swoje rezydencje zakładały najświetniejsze rody europejskie: Habsburgowie, Hohenzollernowie, Schaffgotschowie, Czartoryscy, Radziwiłłowie, książęta hescy i orańscy. W okresie romantyzmu kotlina stała się znanym miejscem turystycznym oraz uzdrowiskowym. Przybywali tu artyści, miłośnicy przyrody i podróżnicy z całej Europy, i Ameryki, a  urzeczeni krajobrazem malarze zakładali tu kolonie i szkoły artystyczne. Intensywny napływ turystów sprawił, iż w całym regionie rozwijała się wspaniała architektura uzdrowiskowa, rezydencjonalna i willowa.

Trójkondygnacyjny Pałac w Wojanowie, Dwór w Mniszkowie, Pałac w Bukowcu otoczony pięknymi ogrodami, kameralny, ukryty za strzeżoną bramą pensjonat o klubowym charakterze, czyli Pałac Dębowy w Karpnikach czy też Pałac Królewski w Mysłakowicach, w którym mieści się też szkoła podstawowa i gimnazjum. Wspaniałych obiektów jest naprawdę dużo.

Zobaczymy co i ile z tych miejsc uda się nam odwiedzić. Wstępny plan i cel wyprawy w każdym razie już jest. Może połączymy to z dłuższą wycieczką i zatrzymamy się też i w okolicach Wrocławia. Jeśli chodzi o nocleg to na stronie http://www.kwaterywroclaw.pl/ jest ciekawa oferta, gdzie z każdym dniem pobytu cena za dobę jest mniejsza.

mapa z dolinapalcow.pl

Podobno Dolinę Pałaców i Ogrodów można objechać w jeden dzień samochodem, ale chyba ciężko by było wówczas zobaczyć wszystko. Po za tym co to by była za przyjemność, tak gnać od jednego obiektu do drugiego i nawet nie móc nasycić się widokiem danego pałacu lub ogrodu. Zdecydowanie lepiej zaplanować sobie na takie zwiedzanie przynajmniej cały weekend, choć nie wiem, czy wówczas czasu też nie będzie zbyt mało. Można też podzieli sobie całą trasę na kilka etapów.

Chętnie też poznam Wasze opinie - ktoś z Was zwiedził wszystkie te zamki i dworki?
Co polecacie odwiedzić szczególnie?

31 komentarzy:

 1. Cudownie. My chyba w tym roku nad morze, ale marzy mi się kiedyś Wrocław.

  OdpowiedzUsuń
 2. Prześlicznie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ojej muszę tam pojechać z córeczką :) Zwiedzić tyle zamków to by było coś :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam zwiedzać takie miejsca :)

  OdpowiedzUsuń
 5. naprawde niesamowite miejsce
  http://happinessismytarget.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie . Co więcej ani nazwa zbiorcza ani poszczególne miasteczka z zamkami nic mi nie mowia ;)
  Az dziwne !!!!
  Świetny plan !!!!! Powodzenia !!!! I czekam oczywiście na fotorelacje !


  Ja na Dolny Śląsk wybrałabym sie chetnie militarne fortyfikacje pooglądać !

  OdpowiedzUsuń
 7. Chciałabym choć jeden dzień spędzić w Trójkondygnacyjny Pałacu w Wojanowie. =)

  OdpowiedzUsuń
 8. O proszę jestem spod Wrocławia i nie byłam w tych miejscach. Na pewno musze odwiedzić :)
  Dzięki Ci za ten post :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo lubię takie klimaty, szkoda, że mam tak daleko :/ Na Dolnym Śląsku bardzo mi się podoba i na pewno kiedyś się jeszcze tam wybierzemy, tym bardziej, że marzy mi się zwierzenie Kompleksu Osówka ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Gdybym tylko miala mozliwosc, odwiedzilabym wszystkie!

  OdpowiedzUsuń
 11. Też chciałabym tam pojechać :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Pięknie. Ale za daleko od naszej miejscowości. My w planach mamy Zakopane, ale zobaczymy co z tych Naszych planów wyjdzie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nigdy tam nie byłam i widzę, że trochę tracę;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Dolina Pałaców i Ogrodów to na pewno nie wycieczka na 1 dzień. Zbyt dużo jest do zobaczenia. Lepiej zrobić sobie kilkudniowąwycieczkę:) Trasa wycieczki: zwiedzanie zacznijcie od Jeleniej Góry (Pałac Paulinum, http://turystyka.jeleniagora.pl/content/zabytki-i-obiekty-starego-miasta), później udajcie się do dzielnicy Jeleniej Góry - Cieplic, gdzie znajduje się najstarszy kurort w Polsce. Następnie Sobieszów (Pałac Schaffgotschów + cała dzielnica do obejrzenia)i Zamek Chojnik (http://www.chojnik.pl/). Następnie Staniszów (Pałac na Wodzie oraz Pałac Staniszów), oraz pałace w Łomnicy, Wojanowie i Bobrowie. Jeden dzień warto poświęcić na zwiedzanie Karpacza (Muzeum Zabawek, Świątynia Wang). I jeśli lubicie chodzić po górach to polecam jeszcze wybrać się na jednodniową wycieczkę w Rudawy Janowickie i dotrzeć na Zamek Bolczów (mój ulubiony) lub chociaż nad Kolorowe Jeziorka(http://kolorowejeziorka.pl/). Mam nadzieję, że pomogłam :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Piękne :) Nie wiedziałam,że tak blisko mamy tyle pięknych zabytków i miejsc :)) Dzięki, będzie jak znalazł gdy przyjdą cieplejsze dni ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Tyle razy byłam w tamtych okolicach,a tych pieknych miejsc nie widziałam :(

  OdpowiedzUsuń
 17. Byłam X lat temu w Zamku Książ - piękne miejsce :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Moje okolice :) Polecam odwiedziny, bo warto :)

  OdpowiedzUsuń
 19. ja kocham zamki i pałace oraz ruiny, powinnam mieszkać na śląsku bo w centralnej polsce nie ma wiele takich atrakcji

  OdpowiedzUsuń
 20. O kurcze, mieszkam na Dolnym Śląsku a o większości z tych miejsc nie słyszałam ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Byłyśmy w zeszłym roku, aż dwa razy na Dolnym Śląsku, ale o tej Dolinie Pałaców nie słyszałyśmy, a szkoda. Ze swojej strony w tamtych rejonach polecamy ZOO i Afrykarium we Wrocławiu, niedaleko świetny Ogród japoński, Zamek Książ w Wałbrzychu (razem z palmiarnią), a dla dzieciaków WesternCity w Ściegnach niedaleko Karpacza.

  OdpowiedzUsuń
 22. Proszę od listy dolnośląski zamków dopisać Książ ;)
  Okolica równie ciekawa, Stadnina Koni z długą tradycją i Palmiarnia w Lubiechowie- warto zaplanować jednodniową wycieczkę.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)