środa, 18 lutego 2015

Paragonowa loteria rządowa. Weź paragon i wygraj.

W 2015 roku Ministerstwo Finansów postanowiło zorganizować dla wszystkich konsumentów loterię paragonową.

O co chodzi z tą loterią?

Każdy, kto zapłaci za towar lub usługę co najmniej 10 zł i weźmie na to paragon od sprzedawcy, będzie mógł wygrać samochód, laptop lub tablet.

Zastanawiacie się, dlaczego polski rząd jest taki łaskawy i gdzie tkwi ukryty haczyk?

Paragonowa loteria rządowa.

Głównym celem zorganizowania loterii paragonowej jest zachęcenie Polaków do brania paragonów fiskalnych w sklepach oraz punktach usługowych. Chodzi o to by sprzedawcy rzetelnie wbijali transakcje na kasę.

Izabela Leszczyna wiceminister finansów, pełnomocnik rządu ds. informacji i edukacji finansowej wyjaśnia:
Głównym celem loterii nie jest zwiększenie dochodów budżetu (e chyba jednak jest. Przypis Retromoderna ;p). Zależy nam przede wszystkim na edukowaniu Polaków. Koszt loterii to ułamek promila wpływów z podatku VAT. - Oczywiście liczymy też na wzrost liczby wydawanych paragonów, czyli ograniczenie szarej strefy, a to oznacza wyższe wpływy z podatków - mówi minister.

Kto może wziąć udział w paragonowej loterii rządowej?

Każdy dorosły Polak, który weźmie paragon na co najmniej 10 zł, będzie mógł go zarejestrować na specjalnie utworzonej internetowej stronie loterii - loteriaparagonowa.gov.pl. Nie ma limitu ilość paragonów.

Losowania będzie pokazywać telewizja (podobno).

Ministerstwo zapowiada, że co trzy miesiące będzie też dodatkowe losowanie - tylko paragonów za zakup usług. Chce pokazać, że paragony należą nam się też za wizyty u fryzjera, kosmetyczki, w warsztacie samochodowym czy u dentysty.

Co można wygrać w rządowej loterii paragonowej?

Samochód (Opel Astra, a raz na kwartał, kiedy będą losowania spośród paragonów fiskalnych za usługi, do wygrania będzie nagroda specjalna - Opel Insignia). Oprócz tego tablety i laptopy.

Na nagrody przeznaczone ma być 100 tys. złotych miesięcznie.

Czy nagrody w loterii paragonowej będą opodatkowane?

Cała loteria finansowana jest z budżetu państwa, tzn. z podatków, więc opodatkowanie nagród byłoby przekładaniem pieniędzy z kieszeni państwa do kieszeni państwa.
A zatem rząd postanowił  zwolnić nagrody z podatku.

Kiedy loteria paragonowa wystartuje?

Uzupełnienie wiadomości: 01.10.2015. 
Od 1 października rusza loteria i każdy fiskalny kwit na co najmniej 10 zł ma być się losem w Narodowej Loterii Paragonowej.

Izabela Leszczyna, wiceminister finansów, pełnomocnik rządu ds. informacji i edukacji finansowej mówi:
 - Paragony zabieramy ze sobą, rejestrujemy je na stronie loterii paragonowej loteriaparagonowa.gov.pl i raz w miesiącu bierzemy udział w losowaniu.
Data najbliższego losowania: 16.11.2015.

Pamiętajmy o dokładnym przeczytaniu regulaminu co do tej akcji, który jest dostępny na wyżej wymienionej stronie. Ja jeszcze nie wiem, czy wezmę w niej udział.

Loterię paragonową prowadzi już kilka państw. W Portugalii od roku też można wylosować auto. Tamtejszy rząd do listopada wydał na nagrody 2,4 mln euro. A wpływy z VAT według nieoficjalnych szacunków wzrosły o 800 mln euro.

Słowacja wprowadziła loterię jesienią 2013 r. W ciągu niemalże roku co trzeci Słowak przynajmniej raz brał w niej udział, zarejestrowano 85 mln paragonów.

Słyszeliście o tej akcji? Co o tym sądzicie?

 „Gazeta Wyborcza” informuje, że nagrody w postaci samochodu, laptopów, czy tabletów będą zwolnione z podatku. Losowania mają być emitowane w telewizji publicznej. Raz na trzy miesiące odbędzie się też specjalne losowanie jedynie wśród paragonów za usługi. Ma to uświadomić konsumentom, że mają prawo otrzymać dowód zapłaty także u fryzjera, lekarza, czy w warsztacie samochodowym. 

62 komentarze:

 1. Nie słyszałam o akcji.
  Ale to chyba nie chodzi o faktyczne zabieranie ze sobą paragonu? Przecież nawet jak się zostawi w sklepie, to towary zostają nabite

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niby tak, ale chyba tu chodzi o takich drobnych przedsiębiorców, którzy mają swoje małe biznesy lub usługi. Na przykład lokalny zakład fryzjerski, mały prywatny sklepik - coś w tym stylu. Duże sklepy, sieci handlowe raczej nie mogą sobie pozwolić na jakieś uchybienia, tak przynajmniej myślę.

   Usuń
  2. Też o tym pomyślałam.
   Będąc na wizycie prywatnej u lekarza chyba raz dostałam paragon

   Usuń
  3. Jeszcze nigdy nie dostałem paragonu u dentysty czy lekarza prywatnego a gdy raz poprosiłem o taki to lekarz powiedział że to nie możliwe. Ci co najwięcej zarabiają na dodatek oszukują skarb państwa!

   Usuń
  4. o dziwo chyba mam porządnego lekarza pediatrę, prywatnego, bo zawsze mi paragonik wręcza :)

   Usuń
 2. Fajna akcja, ma słuszny cel :) Ja i tak zawsze biorę :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też i tak płace za zakupy, a może coś się skorzysta ;p

   Usuń
 3. Pierwsze słyszę o takiej akcji. A swoja drogą uważam, ze jest to jakiś sposób na nieuczciwych sprzedawców:( Serdecznie pozdrawiam:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wczoraj właśnie w wiadomościach o tym mówili, więc postanowiłam poszukać więcej informacji na ten temat. Ciekawa sprawa, tylko nie wiadomo kiedy dokładnie wystartuje.

   Usuń
 4. NIe słyszałam, a zawsze biorę paragon

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam wcześniej o tej akcji... Szkoda, że jak się już za coś biorą, to nie dopracują tego do końca....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie minus, że najpierw się chwalą, robią szum w mediach, a jak się pyta dziennikarz o datę startu akcji, to minister nie umie podać konkretów. No ale zobaczymy.

   Usuń
 6. Jeszcze nie słyszalam o tej akcji :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Pierwsze słyszę ale jestem jak najbardziej za .

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja zbieram ,bo zakupy skanuje :-) Ciekawy pomysł,zobaczymy jak to w praktyce będzie wyglądało:-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Słyszałam wczoraj w wiadomościach,ale drugie dno w tych paragonach jest takie, że jeśli paragony przekroczą Twoje dochody to sprawie przyjrzy się urząd.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, bo ludzie mogli by zbierać nie swoje paragony, a w marketach takich pozostawionych przez klientów jest pełno. ;) Ale i tak mogą tu być pewne przekręty, jeśli rząd nie sporządzi odpowiedniego regulaminu całej akcji.

   Usuń
 10. Rękami i nogami jestem przeciwko! Jako przedsiębiorca, jako wsółobywtelka państwa, które nas robi w wała na każdym kroku. A szczegółnie tych, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zobaczymy jak to będzie w praktyce wyglądać, trzeba będzie dokładnie przeczytać regulamin. Na razie się chwalą tą akcją, a konkretów brak.

   Usuń
  2. Aftera podsłuchowa pokazała że żona ministra Nowaka jechała na stracie ale nic jej nie zrobili, jak ona nie musi przestrzegać prawa to czemu inni mają?
   Przestrzegam prawa ale czuję się jak frajer, nie czuję się zachęcona do donoszenia na innych bo rządzący też nie przestrzegają prawa.

   Usuń
 11. Ja jestem na tak! Tym bardziej, ze moj portfel pęka w szwach od paragonów!
  Swoją droga, nigdy nie dostaje paragonu u fryzjera, kosmetyczki, w taksówce, w klubie za wstęp czy szatnie....

  OdpowiedzUsuń
 12. Jak tak każdy będzie rejestrował codzienny wyskok do Lidla czy Piekarni po chleb i bułki... to niech szykują potężne servery :D
  Niektórzy przedsiębiorcy są zwolnieni z kasy fiskalnej a tym samy paragonów a mimo to VAT odprowadzają zapisując w ewidencji wpływy. Jeśli faktura się nie będzie liczyć to trochę bez sensu, a znów faktura na np. xero za 20g? Przedsiębiorca nie wyrobi na księgową.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serwery mogą im paść już pierwszego dnia, jak ogłoszą akcję, to sporo ludzi będzie chciało wprowadzić zachomikowane paragony. ;) No chyba że się faktycznie przygotują.
   Co przedsiębiorców, to jest to wszystko trochę skomplikowane. Bo w końcu jak piszesz, są osoby zwolnione z kasy fiskalnej. Myślę, że ludzie będą głównie zbierać paragony za zakupy np. takie spożywcze niż za usługi.

   Usuń
  2. hm.... w sumie mogą wypaczyć z "zabawy" duże sieci.

   Usuń
  3. ponoć na paragonie właśnie z Lidla pisze, że niefiskalny, więc Lidly odpadają :D

   Usuń
  4. Paragony z Lidla są fiskalne, ;) doczytaj zanim coś takiego napiszesz, niefiskalna jest ostatnia część, Lidl normalnie płaci VAT

   Usuń
 13. akcja ciekawie pomyślana, ja zawsze biorę paragony :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Pierwsze słyszę, ale brzmi ciekawie!

  OdpowiedzUsuń
 15. Zaciekawił mnie ten post :) i jestem w szoku :) ciekawe jak to będzie :) nie jestem ani za ani przeciw.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tak jak ja. Na początku zaciekawiła mnie ta akcja, ale teraz mam jednak sporo wątpliwości... No ale zobaczymy jak to będzie faktycznie wyglądało

   Usuń
 16. Nie słyszałam o tej akcji. A zapowiada się bardzo ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie słyszałam o tej akcji, ale paragony zazwyczaj biorę :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Właśnie wczoraj słyszałam o tym w wiadomościach:) Zobaczymy co z tego będzie i jak długo to potrwa :)

  OdpowiedzUsuń
 19. O kurczę, wygląda na całkiem niegłupi pomysł :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Nie słyszałam o tym, ciekawy pomysł tylko czy wypali...

  OdpowiedzUsuń
 21. Nie słyszałam o tym, ciekawe czy wypali:)

  OdpowiedzUsuń
 22. Ciekawa akacja, ja jednak mam wątpliwości i myślę, że to będzie gra niewarta świeczki ;)

  OdpowiedzUsuń
 23. Nie słyszałam ale jest warte uwagi ;)
  Naslonecznej.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 24. "Nie słyszałam, ciekawa akcja, biorę udział". Co to ma być, zlot papug ?

  OdpowiedzUsuń
 25. najpierw niech się ten rząd poda do dymisji, bo to państwo "istnieje teoretycznie" dzięki tym rządom.
  KTO WIE, MOŻE LOTERIA TEŻ ISTNIEJE TEORETYCZNIE...

  OdpowiedzUsuń
 26. fajna akcja :)
  paragon zawsze biorę, chowam do torebki, a potem narzekam na bałagan ;D

  OdpowiedzUsuń
 27. Czyli konkurs znowu tylko dla bardziej zamożnych, bo zwykły szary człowiek nie jeździ taksówka nie jada w restauracjach itd... biednemu zawsze wiatr w oczy

  OdpowiedzUsuń
 28. Średnio widzię taką akcję głównie pod względem technicznym - jak ta akcja pójdzie szerzej, to współczuję serwerom ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie, ciekawe, czy są przygotowani pod tym względem.

   Usuń
 29. Ale news! Nie słyszałam od narodzin Zuzy wiem tylko co się dzieję w blogosferze :P Nie oglądam tv, radia słucham wybiórczo, gdyż interesują mnie tylko informacje kulturowe. Pomysł interesujący ze względu na edukacje, a loteria i rząd trochę mi to do siebie nie pasuje.

  OdpowiedzUsuń
 30. Nie słyszałam, co chwilę coś nowego..:)
  Pewnie znajdzie się sporo chętnych :p

  http://www.justcleo.pl/2015/09/black-lace-dress-for-date.html

  OdpowiedzUsuń
 31. I jak zwykle za wszystko płacą podatnicy! MASAKRA!

  OdpowiedzUsuń
 32. Ja jestem za. Zawsze biorę paragony. Nie wiem czy skorzystam z loterii, ale samą ideę popieram.

  OdpowiedzUsuń
 33. Słyszałam o akcji już jakiś czas temu i na pewno wyślę moje paragony :)

  OdpowiedzUsuń
 34. Pamiętajcie, że najcenniejszą nagrodę można wygrać korzystając z branzy premiowanej, czyli w październiku fryzjera i usług kosmetyczki :D Czyżby wygraną będzie kobieta? :D

  OdpowiedzUsuń
 35. Nie słyszałam o tej akcji, chyba słabo ją nagłośnili i gdybym nie trafiła tutaj zapewne w ogóle bym się nie dowiedziała. Brzmi zachęcająco.
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 36. Kurczę zapomniałam o tej loterii, dziękuję za przypomnienie :)

  OdpowiedzUsuń
 37. Słyszałam o tej akcji, jest świetnie rozreklamowana w mediach. Myślę, że to bardzo fajna inicjatywa :)

  OdpowiedzUsuń
 38. Gdzieś mi się obiło o uszy , dzięki za przypomnienie 😉

  OdpowiedzUsuń
 39. Akcja ciekawiła mnie od początku, tym bardziej że ja zawsze zabieram paragon i wiele niezgodności, tak na marginesie w nich wypatruję. Niemniej jednak loteria sama w sobie już osłabiła mój zapał. Przedstawiony regulamin jest tak pokręcony, że odechciewa się męczenia oczu, by wszystkiego się doszukać. Same nagrody - te najbardziej rozczarowały, jest ich bardzo mało, może owszem cenne, tak jak samochód, ale ilościowo na każde losowanie przypada ich niewiele. Zdecydowanie większą zachętą byłyby mniejsze nagrody, ale w większej ilości, tak by obdarowanych było więcej.

  OdpowiedzUsuń
 40. A co jeśli paragon już został wprowadzony i mi nie chce przyjąć. O co chodzi? Może komuś tak się przytrafiło?

  OdpowiedzUsuń
 41. Coś musisz robić źle, sprawdź dokładnie czy wprowadzasz dane w odpowiednie pola, mi się za każdym razem udaje, mam nawet paragon z premiowanej teraz branży przez Narodową Loterię Paragonową Ministerstwa Finansów. http://baby-shower.pl/kalendarz-szczepien-dzieci-jakie-szczepienia-nieobowiazkowe-warto-zrobic

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję bardzo za każdy komentarz i Waszą obecność u mnie :)